Jak značky komunikovaly smysl a účel v roce 2019

3. 1. 2020

V uplynulém roce spotřebitelé, investoři a zaměstnanci požadovali, aby společnosti zavedly změny a prokázaly přidanou hodnotu, smysl a účel nad rámec vytváření zisku.

Na počátku roku 2020 se ohlédneme za značkami, které si v komunikaci udržitelných aktivit v uplynulém roce vedly dobře a představíme si zajímavé způsoby, jak společnosti předávaly svou dobrou práci v otázkách životního prostředí, sociálních věcí a naplňování Cílů udržitelného rozvoje.
Zkušenosti se značkou povýšily komunikaci smyslu a účelu na další úroveň. Když to uděláte správně, vytvoříte hluboké emoční pouto mezi značkou a publikem. Jak má ale společnost představit autentickou zkušenost se značkou? Pro leteckou společnost United Airlines, jejímž smyslem je „Spojování lidí. Sjednocení světa“ (Connecting People. Uniting the World), to znamenalo hostit vůbec první Drag Queen Brunch na oslavu rozmanitosti svých zaměstnanců a lidí, pro které slouží (více o kampani ZDE). Pro účast na akci museli účastníci darovat vzdušné míle neziskové organizaci The Trevor Project, která poskytuje intervence a prevenci sebevražd pro LGBTQ mládež.
Stále více podniků se vydalo cestou v souladu s Cíli udržitelného rozvoje (SDG). Zbývá nám totiž jen deset let, abychom sedmnáct ambiciózních cílů splnili. Firmy musí na globálních cílech pracovat a komunikovat svůj pokrok v rámci jejich naplňování, stejně jako Procter & Gamble. V říjnu společnost P&G oznámila, že již dosáhla svého cíle do roku 2020 nákupem 100% obnovitelné elektřiny v USA a Kanadě. Tento úspěch znamená silný začátek, protože se tak společnost P&G přiblížila svému konečnému cíli – do roku 2030 celosvětově nakupovat 100% obnovitelnou elektřinu.
Značky žijí v bdělé době a zaměstnanci to oceňují! Nyní je nábor nových zaměstnanců a udržování špičkových talentů závislý na řešení rovných příležitostí a odpovědnosti při budování inkluzivního pracoviště. Pro úspěch je rozhodující sdílení toho, co společnost dělá, aby se stala žádaným zaměstnavatelem. Společnost Bacardi to udělala během série eventů Spirit Forward Women Empowerment, kdy zkoumala aktuálních témat, jako je reprezentace, inovace a narušování současného stavu. Série představovala rozmanitý soubor názorů a měla za cíl poskytnout nástroje, řešení, vztahy a know-how, aby se uvolnil potenciál a pokrok žen v pohostinství.
V roce 2019 se očekávalo, že značky zaujmou stanovisko k ústředním otázkám pro jejich podnikání. To se postupně stává normou. Značka outdoorového životního stylu Timberland zahájila svou dosud největší celosvětovou kampaň „Nature Needs Heroes“, jejímž cílem je do roku 2025 zasadit 50 milionů stromů po celém světě. Vyzývá spotřebitele, aby se k hnutí připojili tím, že podniknou malé a jednoduché aktivity pro zdravější planetu. Kampaň využívá vášeň značky pro přírodu, oslavuje 12 ekologických hrdinů, kteří trvale mění životní prostředí a jejich komunity. Od svého zahájení iniciativa ožila prostřednictvím velké mediální aktivace napříč tiskem, online přes sociální sítě a PR. Timberland také pracuje s komunitou globálně a pořádá eventy v oblasti výsadby stromů a ekologizace.
Marketéři již dlouho tvrdí, že průměrná doba pozornosti uživatele trvá pouze osm sekund. Mnoho doporučených postupů navrhuje co nejstručnější obsah. Společnost HP vzdorovala této logice dlouhým příběhem o tom, jak iOrthotics používá své 3D tiskárny, aby pomohla pacientům znovu získat schopnost chodit nebo zlepšit jejich mobilitu. Příběh sleduje Christophera, osmiletého chlapce z Austrálie, který dělá své první kroky od doby, kdy byl oslaben mrtvicí (více o kampani ZDE). Dean Hartley, podiatr a spoluzakladatel iOrthotics, to shrnuje: „Proto to děláme. Vidíte ten úsměv na jeho tváři. Pak vidíte úsměvy od rodičů. Je to úžasné.“

Zdroj: How Brands Communicated Purpose in 2019. Reporting on the Triple Bottom Line & Sustainable Business News [online]. Copyright © [cit. 03.01.2020]. Dostupné ZDE.