Jaké jsou trendy v obnovitelné energetice?

5. 8. 2024

Znatelný nárůst zájmu o obnovitelné zdroje energie se aktuálně projevuje nejen u větších celků, jako jsou města a obce, ale také v případě jednotlivých domácností. Poptávka po fotovoltaice, tepelných čerpadlech a solárních kolektorech stoupla oproti uplynulým rokům o stovky procent. Stejně tak je tomu i v případě podnikatelské sféry. Tento všeobecný zájem je skvělým signálem, zejména s ohledem na to, že v současné době odvětví energetiky přispívá více než 75 % celkových emisí skleníkových plynů v Unii, energie z obnovitelných zdrojů tak hraje při dosahování těchto cílů zásadní úlohu.

Obnovitelné zdroje energie hrají klíčovou roli při přechodu na udržitelnější a klimaticky šetrnější energetické systémy. Tento přechod je nezbytný pro řešení globálních klimatických změn, snižování emisí skleníkových plynů a snižování závislosti na fosilních palivech. Hlavní způsoby, jakými obnovitelné energie přispívají k lepšímu klimatu, jsou:

  • snížení emisí skleníkových plynů;
  • energetická bezpečnost a nezávislost;
  • úspory nákladů;
  • tvorba pracovních míst a ekonomický růst;
  • ochrana životního prostředí a veřejného zdraví;
  • adaptace a odolnost vůči klimatickým změnám.

Vývoj obnovitelné energetiky

Jak jsme nastínili výše, jedná se o komplexní problematiku, přičemž celkově je přechod k obnovitelným zdrojům energie klíčovým krokem k vytvoření udržitelnější a klimaticky přátelštější budoucnosti. Tento proces vyžaduje politickou podporu, investice do infrastruktury, technologický vývoj a spolupráci na globální úrovni. Jedním z klíčových předpisů EU, který stojí za zmínku, je směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2413 ze dne 18. října 2023, která je součástí širšího balíčku legislativních opatření.

Tato směrnice, známá i pod názvem (RED III), klade například důraz na identifikaci a plánování oblastí, kde lze rychle a efektivně zavádět obnovitelné zdroje energie, přičemž se dbá na minimalizaci dopadů na životní prostředí. Ne v každé oblasti jsou totiž potřebné podmínky pro jejich zavedení. Napříč světem dominují především státy západní Evropy využívající hlavně vítr, sluneční energii, atom a vodu. Podle statistik více než polovinu energie z obnovitelných zdrojů vyrábí Švédsko a Norsko. Je nutné poznamenat, že tyto země mají do jisté míry výhodu díky svým bohatým přírodním zdrojům. Nicméně mají náskok i vzhledem k tomu, že pokračují v investicích do obnovitelné infrastruktury a ve zkoumání inovativních řešení.

Cíle v oblasti klimatu

Evropská unie má ambiciózní cíle v oblasti klimatu a energetiky, které jsou součástí její dlouhodobé strategie k dosažení klimatické neutrality. Některé z nich přinesla i výše zmíněná směrnice.

  • Cíle do roku 2030: snížení emisí skleníkových plynů o alespoň 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 (Fit for 55) a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, kdy do roku 2030 má být minimálně 32 % konečné spotřeby energie v EU pokryto z obnovitelných zdrojů a také zlepšení energetické účinnosti o 32,5 %.
  • Dlouhodobé cíle do roku 2050: klimatická neutralita, kdy emise skleníkových plynů budou rovné nebo nižší než množství, které může být z atmosféry odstraněno a udržitelný růst a inovace, který zahrnuje podporu technologií a inovací zaměřených na čistou energii a podporu udržitelného hospodářského růstu.
  • Podpůrné politiky a mechanismy: systém obchodování s emisemi.

Trendy v obnovitelné energetice poukazují na dynamický a rychle se rozvíjející sektor, který sehrává důležitou roli v moderním energetickém systému. Nárůst zájmu o obnovitelné zdroje je jasným indikátorem, že si čím dál tím více lidí uvědomuje jejich výhody. Tento trend je nejen povzbudivý, ale také nezbytný pro dosažení globálních klimatických cílů a zajištění energetické bezpečnosti. Očekává se, že jeho význam bude do budoucna jen růst.


Autoři: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář

Související

Začal nový semestr a Univerzita Karlova to oslavila udržitelně. Menzy vaří vegansky už od září

Přejít na článek