Je vaším posláním kvalitní vzdělávání v Česku? Přihlaste se do Cen SDGs! Rozhovor s Evou Zehnálkovou, CMO Česko.Digital
30. 3. 2021
“Vzdělání je jeden ze zásadních stavebních pilířů lépe prosperujícího Česka”, říká Eva Zehnálková, CMO Česko.Digital. Organizace složená z IT profesionálů, jejíž hodnotou je dostupnost technologií pro každého, získala v loňském roce prvenství v kategorii Veřejná sféra Cen SDGs. Mezi projekty, na kterých se podíleli, patří např.: Střecha duševního zdraví, Nedlužím státu, Cityvizor, a především pak Covid Portál a Učíme Online, které usnadňují lidem v aktuální době informovanost a distanční výuku.
Co získali díky přihlášení do Cen SDGs a získanému ocenění? Jaké přání a cíle mají společné s Asociací společenské odpovědnosti? A proč je podle nich důležité kvalitní vzdělávání? Přečtěte si rozhovor, který vás může inspirovat k podílení se na lepším a vzdělanějším Česku.
Foto: Ceny SDGs 2020 – ocenění převzala Radka Horáková, spoluzakladatelka Česko.Digital
Česko.Digital zvítězilo v loňském roce v Cenách SDGs v kategorii Veřejná sféra. Jaký argument byl ten rozhodující, proč se přihlásit do Cen SDGs?
Důvodů bylo více. Tím hlavním, který nás vedl k rozhodnutí přijmout pozvání a přihlásit se do Cen SDGs pořádaných Asociací společenské odpovědnosti, je obdobné poslání obou organizací. I my v Česko Digital pomáháme realizovat takové projekty, kterým není lhostejná země, kde žijeme. Těší nás sledovat jejich prospěšnost a celospolečenský dopad.
V neposlední řadě se i my v Česko.Digital snažíme pomáhat neziskovým organizacím a státu. Díky komunitě expertních dobrovolníků a prostřednictvím digitalizace tak postupně měníme Česko k lepšímu.
Jaká byla pro vás ta přidaná hodnota vítězství, která vaši organizaci mohla posunout či formovat dál?
V září, kdy jsme přebírali první cenu v kategorii Veřejná sféra, bylo v komunitě Česko.Digital 2850 dobrovolníků. Postupně se rekrutovali z řad expertů a specialistů v IT, marketingu, designu, produkce a dalších odvětví a věnují svůj volný čas a znalosti pro rozvoj a profesionalizaci veřejně prospěšných projektů.
Nyní, na jaře roku 2021, je nás v komunitě téměř 4000 a rozrůstáme se. A právě za to vděčíme i komunikaci našeho vítězství v Cenách SDGs. Jako největší hodnotu této soutěže vnímáme zviditelnění problematiky, kterou se zabýváme: odborníci z řad profesionálů, ale i šikovných junior specialistů v Česku pracující v oblasti technologií i byznysu jsou připraveni ve svém volném čase pomáhat neziskovým organizacím a státu ke smysluplnému využívání moderních technologií.
My se v Česko.Digital snažíme tyto dva světy propojovat a dosahovat dvojího pozitivního dopadu – prostřednictvím projektů, které realizujeme, a díky dobrovolníkům, kteří nám v našich aktivitách pomáhají a mohou tak rozvíjet i sami sebe.
Pro rok 2021 je vlajkovou (vzducho)lodí Cen SDGs Kvalitní vzdělávání. Proč je podle vás důležité zaručit přístup a ke kvalitnímu vzdělání?
Budoucnost každé společnosti se vždy odvíjí od toho, jak vzdělaní jsou její občané. Do každé nové generace vkládáme napříč světem naději, že posune a rozvine dál dosažené vědomosti a poznání.
Kvalitní vzdělávání, možnost získat větší rozhled, právo na přístup k informacím, to vše je v tomto ohledu i pro nás zásadní. Právě vzdělání je jeden ze zásadních stavebních pilířů lépe prosperujícího Česka. Proto mu věnujeme svoji energii.
Co může udělat každý z nás, aby Česko bylo lepší a vzdělanější? A co pro to konkrétně dělá Česko.Digital ?
Začnu od konce, naše komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital začala aktivně jednat hned po prvním uzavření škol. Během jednoho víkendu v uplynulém roce se tak podařilo dát dohromady skupinu dobrovolníků z American Academy, z komunit GUG.cz a Microsoft Studentské trenérského centra. Vytvořili jsme webové stránky s formulářem pro registraci škol, a tak vznikl projekt Učíme online.
Věděli jsme, že hrajeme o čas. Bylo proto potřeba našeho maximálního nasazení. Po roční práci bychom mohli uvádět konkrétní čísla – pomohli jsme 621 školám zprovoznit technologie k online výuce, 8 395 učitelů se zaregistrovalo do 76 živých webinářů, máme na 88 080 zhlédnutí záznamů webinářů na našem Youtube kanále a počítáme na 2 032 počítačů, které jsme díky 54 společnostem darovali do potřebných rodin, škol i dětských domovů. Pro nás je však důležitější dopad projektu v české společnosti, ten se však už takto jednoduše prostřednictvím čísel shrnout nedá.
Naší hodnotou, která celou komunitu dobrovolníků stmeluje, je dostupnost IT technologií pro každého. Nadále také proto pracujeme na tom, aby bylo online vzdělávání dostupné pro všechny.
V čem všem posunula doba covidová vzdělávání? Co zajímavého přináší digitální vzdělávání?
Pandemie ukázala, jakou roli v současném světě hraje digitalizace – a jaké možnosti přináší distanční výuka, kterou současně pomohla zefektivnit. Smysl i výzvy distanční výuky v této době přitom pociťují sami učitelé. Zatěžkávací zkouška, v níž jsme společnými silami obstáli, nám pak naznačila nové cesty, jak lze rozvinout české školství.
Závěrem bych chtěla říci, že nás v Česko.Digital nesmírně těšila chuť a odhodlání učitelů se s námi podílet na zpřístupnění výuky i v době uzavření škol, vnímaná sounáležitost a ochota vycházet si vstříc ve sdílení poznatků i jejich snaha nenechat děti bez hodin výuky. A za to jim patří velký dík a uznání.