Josef Průša, zakladatel a majitel společnosti Prusa Research, se stal EY Podnikatelem roku 2020 ČR

9. 4. 2021

Soutěž EY Podnikatel roku se v České republice koná již jednadvacet let. Letošnímu ročníku vévodili technologie, úspěšné podnikatelské dvojice a jejich společensky prospěšný přínos v pandemické době. Prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 České republiky získal Josef Průša, zakladatel a majitel společnosti Prusa Research, která patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě.

Foto: Josef Průša – Podnikatel roku 2020 (vlevo), Tomáš Šebek a Rudolf Ringelhán – Společensky prospěšný podnikatel roku 2020 (vpravo)

„Moje firma bude jenom tak dobrá, jak jsou dobří moji lidé. Tak jsme asi docela dobří. A jedeme dál,“ sdělil své bezprostřední dojmy Josef Průša ze společnosti Prusa Research a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2020 České republiky.

“V posledním ročníku EY podnikatel roku se opět sešly skvělé osobnosti. Pro porotu bylo zcela určitě nelehké rozhodnout o vítězi. První může být vždy jen jeden, nicméně v případě této soutěže je již samotná účast pro každého podnikatele osobním vítězstvím a důkazem, že to, co dělá, dělá velice dobře. Proto bych chtěl pogratulovat nejen celkovému vítězi, ale i všem ostatním účastníkům,” uvedl Federico Izzo, generální ředitel BMW Czech Republic s.r.o.

„Jednatřicetiletý Josef Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem České republiky, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže. To se z důvodu pandemie uskuteční virtuálně,“ vysvětlila Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodala: „Josef je velmi cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie COVID19. I přes své mládí je již dnes vzorem pro ostatní. Jsem přesvědčena, že jeho příběh zaujme i porotu světového finále. Na vítěze z regionu střední a východní Evropy stále čekáme. Držím Josefovi palce, aby tím prvním byl právě on, přestože konkurence v boji o titul „EY Světový podnikatel roku“ je obrovská.“

Josef Průša bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže, které se letos z důvodu celosvětové pandemie uskuteční on-line dne 10. června 2021. O titul EY Světový podnikatel roku se utká s národními vítězi z přibližně padesáti zemí světa. Od roku 2001, kdy se světový vítěz vyhlašuje, ještě nikdy nezvítězil podnikatel ze střední a východní Evropy. Vítězové posledních pěti ročníků jsou z Indie (2020), USA (2019), Brazílie (2018), Kanady (2017) a Austrálie (2016). Úplný přehled světových vítězů je uveden na EY World Entrepreneur Of The Year™ Award winners | EY – Global.

Ocenění EY Technologický podnikatel roku 2020 a EY Podnikatel roku 2020 Jihomoravského kraje získali otec a syn Lubomír a Juraj Šabatkovi z vývojářské společnosti IDEA StatiCa s.r.o. Tuto rodinnou firmu zná v Česku každý projektant stavebních konstrukcí nebo mostů, díky výzkumu a inovacím i dalších 4500 firem v 80 zemích. Sídlo má IDEA StatiCa s.r.o. v Brně a pobočky v Londýně, Dortmundu a Rotterdamu. Unikátní software chráněný patentem umožňuje statikům po celém světě bezpečněji navrhovat konstrukce, které dříve museli jen odhadovat.

Trofej EY Začínajícího podnikatele roku 2020 získali bratři Dominik Herka, Jan Herka, Václav Herka ze startupu Wuders s.r.o., který slaví úspěchy výrobou svého designového nábytku. Jan, Dominik a Václav o sobě říkají, že se navzájem doplňují, tvoří silnou trojku, a tím se jim povedlo ukázat zákazníkům cestu za udržitelným nábytkem, jehož výroba podporuje české řemeslo a tradici.

Od roku 2006 společnost EY uděluje cenu za společensky prospěšné podnikání. Letošním držitelem titulu EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2020 se stala podnikatelská dvojice a dlouholetí přátelé, Tomáš Šebek a Rudolf Ringelhán ze společnosti uLékaře.cz, s.r.o., která již ve svých počátcích předběhla svou dobu a úspěšně buduje preventivní i akutní zdravotní péči nebo odborné poradenství na digitální platformě.

Popáté v historii soutěže byla letos udělena i Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění. Jejím držitelem se stali Jan Dobrovský a Petr Pudil z investiční společnosti bpd partners a.s., která prostřednictvím aktivit neziskové organizace Post Bellum podporuje historické a kulturní dědictví.

Cenu čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2020 obdržel Jan Vokurka ze společnosti Kitl s.r.o., který byl zároveň oceněn i krajským titulem EY Podnikatel roku 2020 Libereckého kraje.


Partneři soutěže EY Podnikatel roku 2020

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2020 je BMW Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje agentura CzechInvest a Asociace společenské odpovědnosti. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

Související

Frank Bold vydal e-book o udržitelném stavitelství. Chce inspirovat k řešení environmentální krize

Přejít na článek