„Když nemůžeš, tak uklízej,“ začíná nový projekt se společenským přesahem

11. 8. 2021

Pořadatelé RunCzech startují nový projekt s názvem Mattoni FreeRun – Run & Plog, který potrvá do 31. 10. 2021 a plogging je jeho velkým tématem. Jedná se o kombinaci virtuálního závodu s reálným během a uklízením odpadků. „Chceme naučit běžce, aby se starali o své okolí a uklízeli si svou cestu k běhu,“ dodávají pořadatelé.

Plogging se zrodil v roce 2016 ve Švédsku jako reakce na katastrofální stav přírody plné odpadků. V létě 2018 přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také do Česka. Současná pandemie s potřebnou výrobou miliard roušek, respirátorů nebo plastových krabiček pro odnos jídla s sebou naši přírodu zahltila na dalších 100 až 200 let. Partner projektu Mattoni již řadu let podniká kroky ke zlepšení životního prostředí a také je zakládající člen iniciativy Zálohujme.cz, která usiluje o cirkulární a udržitelný model fungování nápojového průmyslu.

„Stejně jako nám záleží na budoucnosti mladé generace, jako jsme to ukázali v projektu Pryč ze židle, snažíme se ve většině našich akcích i o společenský přesah, edukaci a inovaci,“ říká Carlo Capalbo, ředitel RunCzech. „Nesmí však chybět ani prvek soutěžení a výzvy, a proto jsme vyhlásili speciální soutěž o region, který bude nejvíce uklizený a o region, kde se naběhá nejvíce kilometrů. Byli jsme nuceni odložit část podzimních závodů, nicméně to pro nás neznamená dovolenou, chceme i nadále motivovat běžce a
přicházet s novými projekty“

Mattoni FreeRun – Run & Plog se mohou zúčastnit běžci z celého světa a registrace je zcela zdarma na zde. Vybrané závody jsou v délce 5 km, 10 km, 1/2Maraton i maraton, přičemž poslední dva zmiňované si závodníci mohou rozdělit do více výběhů. Nechybí ani krokové výzvy pro 5 000 a 10 000 kroků. V České republice navíc existuje 93 Mattoni FreeRun tras (certifikovány Českým atletickým svazem), pět kilometrů dlouhých, kolem kterých běhá 55 Mattoni FreeRun koučů, kteří pomohou s tréninkem i naprostým začátečníkům a usnadní tak první běžecké kroky.

Pořadatelé jsou přesvědčeni, že koncem projektu bude naše krajina mnohem čistší a mnoho běžců se bude cítit skvěle.


Zdroj: „Když nemůžeš, tak uklízej,“ začíná nový projekt se společenským přesahem. RunCzech. Tisková zpráva, 9. 8. 2021.

Související

Festival United Islands of Prague nově nabídne návštěvníkům Ostrovy Inspirace

Přejít na článek

Nejlepší dárek? Ten udržitelný! Z katalogu i jarmarku SDGs networkingu

Přejít na článek