„Když nemůžeš, tak uklízej,“ začíná nový projekt se společenským přesahem

11. 8. 2021

Pořadatelé RunCzech startují nový projekt s názvem Mattoni FreeRun – Run & Plog, který potrvá do 31. 10. 2021 a plogging je jeho velkým tématem. Jedná se o kombinaci virtuálního závodu s reálným během a uklízením odpadků. „Chceme naučit běžce, aby se starali o své okolí a uklízeli si svou cestu k běhu,“ dodávají pořadatelé.

Plogging se zrodil v roce 2016 ve Švédsku jako reakce na katastrofální stav přírody plné odpadků. V létě 2018 přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také do Česka. Současná pandemie s potřebnou výrobou miliard roušek, respirátorů nebo plastových krabiček pro odnos jídla s sebou naši přírodu zahltila na dalších 100 až 200 let. Partner projektu Mattoni již řadu let podniká kroky ke zlepšení životního prostředí a také je zakládající člen iniciativy Zálohujme.cz, která usiluje o cirkulární a udržitelný model fungování nápojového průmyslu.

„Stejně jako nám záleží na budoucnosti mladé generace, jako jsme to ukázali v projektu Pryč ze židle, snažíme se ve většině našich akcích i o společenský přesah, edukaci a inovaci,“ říká Carlo Capalbo, ředitel RunCzech. „Nesmí však chybět ani prvek soutěžení a výzvy, a proto jsme vyhlásili speciální soutěž o region, který bude nejvíce uklizený a o region, kde se naběhá nejvíce kilometrů. Byli jsme nuceni odložit část podzimních závodů, nicméně to pro nás neznamená dovolenou, chceme i nadále motivovat běžce a
přicházet s novými projekty“

Mattoni FreeRun – Run & Plog se mohou zúčastnit běžci z celého světa a registrace je zcela zdarma na zde. Vybrané závody jsou v délce 5 km, 10 km, 1/2Maraton i maraton, přičemž poslední dva zmiňované si závodníci mohou rozdělit do více výběhů. Nechybí ani krokové výzvy pro 5 000 a 10 000 kroků. V České republice navíc existuje 93 Mattoni FreeRun tras (certifikovány Českým atletickým svazem), pět kilometrů dlouhých, kolem kterých běhá 55 Mattoni FreeRun koučů, kteří pomohou s tréninkem i naprostým začátečníkům a usnadní tak první běžecké kroky.

Pořadatelé jsou přesvědčeni, že koncem projektu bude naše krajina mnohem čistší a mnoho běžců se bude cítit skvěle.


Zdroj: „Když nemůžeš, tak uklízej,“ začíná nový projekt se společenským přesahem. RunCzech. Tisková zpráva, 9. 8. 2021.

Související

Ohlédnutí za Cenami SDGs: Rok 2021 představil udržitelnost dětem a ocenil péči o duševní zdraví i boj proti korupci

Přejít na článek

V Praze se otevřou zahrady Černínského paláce. Na programu budou Hry za lepší svět i autorské čtení Báry Nesvadbové

Přejít na článek