Kenya Bike Challenge se přesune na příští rok

11. 9. 2017

Dne 8. srpna v Keni proběhly dlouho očekávané prezidentské, ale také parlamentní a senátní volby. Nejsledovanější souboj byl samozřejmě mezi stávajícím prezidentem Uhurem Kenyattou a jeho opozičním, již dvakrát protikandidujícím, soupeřem Railou Odingou.

Veřejnost měla jasno, musí vyhrát Raila, byla to i jeho poslední prezidentská šance. Zvítězil ale stávající prezident Kenyatta. Už před samotnou volbou, ale především během sčítání hlasů se ukázalo, že volební komise v mnoha ohledech pochybila, že došlo k nestandardnímu sčítání hlasů a dalším alarmujícím skutečnostem.

Raila Odinga výsledky voleb napadl, veřejnost se začala bouřit. Tentokrát však naštěstí nedošlo k tak velkým nepokojům jako v roce 2007, kdy zemřelo více než 1000 lidí a 600 000 dalších bylo vyhnáno z domovů. Atmosféra ve společnosti byla naopak smířlivá, nikdo nechtěl násilí, hlasy na sociálních sítích vyzývaly k umírněnosti a k demokratickým aktům nesouhlasu.

I proto se Raila Odinga rozhodl napadnout výsledky voleb u Nejvyššího soudu. Ten mu po týdenním online zasedání dal za pravdu. Prezidentské volby v Keni byly poprvé v historii Afriky a potřetí na světě anulovány. Nový termín voleb byl určen na 17. října 2017. S ohledem na zákonnou tří až pětidenní lhůtu na sčítání výsledků se vyhlášení vítěze voleb odehraje v době, kdy má do Keni dorazit naše expedice Kenya Bike Challenge. Věříme, že se v Keni při jakémkoliv volebním výsledku situace nevyhrotí, přesto nechceme riskovat. Bezpečnost našich 12 statečných a organizačního týmu je pro nás prioritou. Po zvážení současné situace jsme se tedy shodli na tom, že se Kenya Bike Challenge přesune na příští rok.

Keňské republice gratulujeme k vyspělému demokratickému postoji, který v Africe nemá obdoby!

Děkujeme všem za pochopení a podporu!

S pozdravem

Lejla Abbasová a Josef Dressler
a tým Kenya Bike Challenge

Více informací naleznete na webové stránce kenyabikechallenge.cz a na Facebookové stránce.