Klíčová klimatická dohoda schválena všemi zeměmi

14. 12. 2015

Není otázkou, zda se staneme nízkouhlíkovou ekonomikou, otázkou je, jak.

V neděli večer začal padesátitisícový dav v pařížských konferenčních prostorech jásat. Po více než dvou týdnech usilovného jednání se podařilo schválit klimatickou dohodu, ve které se 196 zemí zavázalo ke snížení emisí. Globální oteplování by tak nemělo přesáhnout 2 stupně Celsia, s aspirací udržet ho dokonce na 1,5 stupních Celsia. Rozvojové země budou finančně podpořeny, aby mohly snížit své emise na odpovídající úroveň a vyrovnat se s případnými následky extrémního počasí. Zemím zasaženým přírodní katastrofou bude poskytnuta okamžitá pomoc.

Díky dohodě se zřejmě podaří odvrátit hrozbu rychlého globálního oteplování, které dle předpokladu mohlo dosáhnout až 5 stupňů Celsia a pravděpodobně by znamenalo klimatické katastrofy a ohrožení současné podoby našeho světa. Francie na klimatickém summitu zvládla propojit světové osobnosti, od amerického prezidenta Baracka Obamy po generálního tajemníka OSN, Ki-Moona, a vytvořit diplomatické prostředí umožňující dohodu a zapojení skoro dvou stovek zemí.

“Věříme, že pařížská dohoda vysílá ty správné tržní signály, které poskytnou předvídatelnost, uvolní finance, motivují inovace a odmění odpovědný byznys. Není otázkou, zda se staneme nízkouhlíkovou ekonomikou. Otázkou je spíše, jak,” komentuje závěry klimatické konference Lise Kingo, výkonná ředitelka UN Global Compact. “Nikdy dříve jsme neviděli takové zapojení byznysu a je jasné, že tento trend je nezastavitelný. Musíme poděkovat i soukromému sektoru za sdílení dobré byznys praxe během klimatické konference COP21 a předání zprávy, že klimatická dohoda byla potřebná a chtěná.”

Bývalý generální tajemník OSN, Kofi Annan, dodává, že dohoda o klimatu není konec, ale teprve začátek cesty a že se jedná o „zodpovědnost, která spočívá na všech našich bedrech“.