Kooperativa a Remobil se spojily pro dobrou věc

23. 1. 2023

Již potřetí se pojišťovna Kooperativa rozhodla podpořit neziskový projekt Remobil, který pomáhá se sběrem nepotřebných telefonů a dává jim druhou šanci na využití. Zaměstnanci pojišťovny, ale i její klienti či veřejnost tak mají nyní příležitost odevzdat své staré telefony do sběrných nádob na vybraných pobočkách Kooperativy. Akce probíhá od 9. 1. do 28. 2. 2023.

Věděli jste, že jen v České republice se ročně prodá kolem 3 milionů mobilů a celosvětově to jsou až 2 miliardy zařízení? Mobilní telefon je relativně drobný výrobek, proto není problém jej po skončení životnosti skladovat doma, případně vyhodit do směsného odpadu. V současné době skončí v „recyklaci“ pouze 10 % nepotřebných mobilů. I když se jedná o drobná zařízení, jejich dopad na životní prostředí vás možná překvapí. Těžba, výroba a komplementace průměrného mobilu s sebou nese více než tunu odpadního materiálu. A právě recyklací materiálů v mobilním telefonu dochází k jejich významné úspoře. Především díky tomu, že není třeba materiál znovu těžit. Recyklací 1 mobilu se navíc ušetří cca 30 litrů pitné vody a do ovzduší se nevypustí 1,5 kg CO2.

Pojišťovna Kooperativa se již potřetí spojila s neziskovým projektem Remobil, který pomáhá staré a nepotřebné mobily sbírat od firem, obcí, škol i jednotlivců. Na vybraných pobočkách po celé ČR nechala Kooperativa umístit sběrné tubusy nebo krabice, kam tyto nepotřebné mobily mohou od 9. 1. do 28. 2. 2023 odevzdat nejen zaměstnanci, ale i klienti a veřejnost. Spolupráce má i sociální přesah. Za každý vyřazený přístroj přispívá Remobil 10 Kč na mobilní hospic Ondrášek. Nadace Kooperativy nezůstane pozadu a částku za vybrané mobily zdvojnásobí.

Co se s mobilem stane?

Sebrané přístroje jsou dovezeny do specializovaných firem, které se postarají o demontáž jednotlivých součástí. U všech zařízení dochází k bezpečnému vymazání veškerých dat. Tyto firmy zároveň zaměstnávají handicapované a jinak znevýhodněné osoby na trhu práce.

Z celých přístrojů ve výsledku zbydou desky plošných spojů, baterie, plasty, kovy či sklo, které jsou předány k finálnímu zpracování. Nebezpečné látky jako rtuť, arsen nebo kadmium jsou odborně odstraněny, zatímco recyklovatelné suroviny jako železo, měď, hliník, ale i zlato a stříbro nebo sklo jsou znovu využity v nových výrobcích. Mobil tak dostává druhou šanci. Zlato a stříbro ze starých mobilních telefonů využili např. organizátoři Olympijských her v Tokiu na výrobu medailí. Přineste proto svůj starý na jednu z poboček Kooperativy a třeba zrovna váš mobil bude součástí dalších olympijských her.

Proč mobil donést a nehodit ho do směsi?

Spousta mobilů v dnešní době skončí ve směsném odpadu, a přitom to představuje závažný problém pro člověka i přírodu: „Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, pak dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí. Ať už dříve nebo později se tyto látky (např. olovo) dostanou ze skládek do podzemních vod a odtud do rostlin, živočichů a samozřejmě také do člověka,“ říká Jiří Šmejkal z Remobilu.

Projekt vzbudil mezi zaměstnanci Kooperativy velký zájem. Za první dva ročníky této kampaně se vybralo přes 2000 mobilů, a počet zapojených poboček se od prvního roku téměř zdvojnásobil. Všem zaměstnancům tak patří velké díky. Je velmi pozitivní vidět, jak se zapojují, a že si uvědomují svůj vliv na životní prostředí,“ dodává Jana Lavrenčíková Myšková ze CSR oddělení, které ve společnosti Kooperativa sbírku zajišťuje.

A jak konkrétně vypadala sbírka v roce 2021? Více ve videu.

Chcete se do sbírky nepotřebných mobilů také zapojit? Stavte se na jedné z poboček Kooperativy v době mezi 9.1. a 28. 2. 2023 a zbavte se svého nepotřebného mobilu. Seznam poboček najdete zde.


Zdroj: Kooperativa a Remobil se spojily pro dobrou věc. Kooperativa. Tisková zpráva. 19. 1. 2022.

Související

Budou bytovky vyrábět vlastní elektřinu? Brněnská konference přináší dobré zprávy

Přejít na článek