Kooperativa a Remobil se spojily pro dobrou věc

23. 2. 2021

Pojišťovna Kooperativa se rozhodla podpořit neziskový projekt Remobil, který pomáhá se sběrem nepotřebných telefonů a dává jim druhou šanci na využití. Zaměstnanci pojišťovny, ale i její klienti či veřejnost tak mají nyní příležitost odevzdat své staré telefony do sběrných boxů na vybraných pobočkách Kooperativy. Sbírka probíhá od 1. 2. do 31. 3. 2021.

Věděli jste, že jenom v České republice se ročně prodá kolem 3 milionů mobilů a celosvětově to jsou až 2 miliardy zařízení? Jejich dopad na životní prostřední vás možná překvapí. Těžba, výroba a komplementace průměrného mobilu s sebou nese více než tunu odpadního materiálu. A právě ekologickou recyklací můžeme toto množství snížit. Díky každému takovému zrecyklovanému mobilu se totiž ušetří 30 litrů pitné vody a do ovzduší se nevypustí 1,5 kg ekv. CO2.

Pojišťovna Kooperativa se spojila s neziskovým projektem Remobil, který pomáhá staré a nepotřebné mobily sbírat od firem, obcí, škol i jednotlivců. Na 13 pobočkách po celé ČR nechala Kooperativa umístit sběrné tubusy, kam se tyto nepotřebné mobily můžou od 1. 2. do 31. 3. 2021 odevzdat zaměstnanci, klienti i veřejnost. Navíc za každý vyřazený přístroj přispívá Remobil 10 Kč Jedličkovu ústavu a školám. Nadace Kooperativy nezůstane pozadu a částku z kooperativní sbírky zdvojnásobí.

Co se s mobilem stane?

Sebrané přístroje jsou dovezeny do specializovaných firem, které se postarají o demontáž jednotlivých součástí. U všech zařízení dochází k bezpečnému vymazání veškerých dat. Tyto firmy zároveň zaměstnávají hendikepované a jinak znevýhodněné osoby na trhu práce.

Z celých přístrojů ve výsledku zbydou desky plošných spojů, baterie, plasty, kovy či sklo, které jsou předány k finálnímu zpracování. Nebezpečné látky jako rtuť, arsen nebo kadmium jsou odborně odstraněny, zatímco recyklovatelné suroviny jako železo, měď, hliník nebo sklo jsou znovu využity v nových výrobcích. Mobil tak dostává druhou šanci.

Proč mobil donést a nehodit ho do směsi?

Spousta mobilů v dnešní době skončí ve směsném odpadu, a přitom to představuje závažný problém pro člověka i přírodu: „Pokud mobilní telefon skončí na skládce odpadu, pak dochází k uvolňování toxických látek do životního prostředí. Ať už dříve nebo později se tyto látky (např. olovo) dostanou ze skládek do podzemních vod a odtud do rostlin, živočichů a samozřejmě také do člověka.“ říká Jiří Šmejkal z Remobilu.

Projekt vzbudil mezi zaměstnanci Kooperativy velký zájem. „Všem zaměstnancům patří velký dík, protože vynaložili spoustu úsilí, aby se do sbírky mohl zapojit celý region, a nejen předem určená pobočka. Momentálně je do projektu díky našim kolegům a kolegyním zapojeno dalších 60 poboček po celé ČR.“ říká Šárka Lipenská z Odboru CSR v Kooperativě.

Chtěli byste se do sbírky nepotřebných mobilů také zapojit? Stavte se na jedné z poboček Kooperativy do 31.3. a zbavte se svého nepotřebného mobilu. Seznam poboček najdete zde.

Související

Podpora rostlinných výrobků v Česku roste: Seminář ve Sněmovně kladl důraz na rozvoj plant-based kategorie

Přejít na článek