Koronavirová pandemie jako obdoba rychlé klimatické krize

15. 4. 2020

Magazín Rolling Stone věnoval dvě speciální vydání tématu klimatické změny. Upozorňuje na paralelu mezi koronavirovou pandemií a klimatickou krizí.

Varování o krizi zůstala na mnoha místech bez povšimnutí. Vědci byli ignorováni. Jejich zprávy byly označeny za fake news a odsunuty stranou. Představitelé států argumentovali, že všechno je pod kontrolou a obavy nejsou na místě. Zákonodárci tak uvedli země v omyl a způsobili více škody, než užitku. V posledních týdnech, kdy se koronavirus neúprosně rozšířil po celém světě, destabilizuje země, způsobuje bídu a otřásá i těmi nejsilnějšími ekonomikami. Většina vlád byla nepřipravena a ohromena vzniklou situací. Svět se změnil za několik dní.

Nesprávné zacházení s koronavirem má děsivé paralely s klimatickou krizí. Je obtížné myslet na to, že stojíme na prahu další civilizační pohromy. Během pandemie jsme svědky selhání vedení, ale také neuvěřitelné statečnosti, odhodlání, obětí a inovací. To je plán naší budoucnosti. Obě tyto těžké zkoušky vyžadují inovaci a kolektivní reakci.

Na rozdíl od klimatické krize, koronavirová pandemie dřív či později skončí. Podle odhadů odborníků bychom měli přibližně za rok a půl znát celý rozsah destrukce způsobené koronavirem. Ne všichni si z pandemie odneseme stejné ponaučení, zejména s přihlédnutím k naší polarizované politice. Doufejme však, že dostatek lidí získá hlubší porozumění toho, že všichni jsme propojeni a že naše rozhodnutí ovlivní ostatní lidi. Přesně to je zapotřebí při uvažování o oteplování naší planety.

V posledních několika letech jsme se stali svědky klimatické krize v praxi. Kalifornii a Austrálii zasáhly silné požáry, Evropu pustošily povodně, ledovce tají a hroutí se. V nadcházejících dekádách se z milionů lidí stanou klimatičtí uprchlíci a přitom již bylo z těchto důvodů vysídleno nespočet osob. Po celá desetiletí vědci varují před nebezpečím změny klimatu, a přesto nevidíme žádná opatření. A co je ještě horší, dokonce jsme zdvojnásobili naši závislost na fosilních palivech.

Ironií je, že technologie na výrobu čisté energie se již vyvinuly do bodu, kdy staré argumenty, že fosilní paliva zůstávají nejlevnější cestou k výrobě energie, jsou nyní vyvráceny. Náklady na čistou energii tak již nejsou překážkou změny. Překážkou však zůstává moc a vliv energetických konglomerátů. Výzvy, kterým v současnosti čelíme, vyžadují, abychom se starali jeden o druhého navzájem. Doufejme, že vlády jednotlivých zemí budou mít oči otevřené dokořán a uvidí paralely s klimatickou změnou. Je před námi spousta práce.

S přihlédnutím k dnešním dním vzniká stále více důvodů, proč začít uvažovat o změně klimatu jako o něčem víc než o zkáze – jako o inovaci, vynalézavosti, soucitu a odvaze. Z toho důvodu se časopis Rolling Stone rozhodl věnovat dvě svá vydání tématu změny klimatu, s Gretou Thunberg na obálce časopisu. Dočtete se tak spoustu informací od vědců, aktivistů a obyčejných lidí, kteří sdílí svůj zármutek, naději i tvrdou práci v otázkách, jaký je stav oceánů, sluneční energie a osud biologické rozmanitosti.

Magazín tím vysílá jasnou zprávu: „Nepřestaňme se zabývat klimatickou krizí. Nedívejme se jinam.“ Stále je čas zvrátit nejhorší scénář. Přestože se Gréta virem pravděpodobně sama nakazila, nezastavuje se ve svém úsilí. Pokračuje v pátečních stávkách za budoucnost, které jsou v současné době přesunuty do online prostoru jako „digitální stávka“, dokud nebude opět bezpečné vyjít do ulic.

„Vypadá to, že lidé, kteří jsou u moci, se vzdali. Říkají, že je to příliš těžké, že je to příliš velká výzva. My se ale nevzdáváme a jsme tu proto, že se jedná o otázku života a smrti pro bezpočet lidí,“ uvedla Greta při rozhovoru pro Rolling Stone. Podle Grety máme 8 let na to, abychom všechno změnili.


Zdroje:

The Coronavirus Is a Fast-Motion Climate Crisis – Rolling Stone. Rolling Stone – Music, Film, TV and Political News Coverage [online]. Copyright © Copyright 2018 Rolling Stone, LLC, a subsidiary of Penske Business Media, LLC. [cit. 15.04.2020]. Dostupné ZDE.

Greta Thunberg: How She Became a Leader of the Global Climate Movement – Rolling Stone. Rolling Stone – Music, Film, TV and Political News Coverage [online]. Copyright © Copyright 2018 Rolling Stone, LLC, a subsidiary of Penske Business Media, LLC. [cit. 15.04.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Prezident Biden navrací USA ke klimatickým závazkům a plánuje klimatický summit

Přejít na článek

Příroda nám posílá jasnou zprávu, vzkazuje ředitelka Programu OSN pro životní prostředí

Přejít na článek