Koronavirová pandemie ukazuje, jak rychle může svět jednat v době krize, míní Greta Thunberg

4. 4. 2020

Mladá aktivistka za klima Grata Thunberg poukázala na rychlé a dalekosáhlé hospodářské a sociální změny, které byly zavedeny k zastavení šíření koronavirové pandemie. Věří, že stejně rychle je potřeba jednat i v souvislosti se změnou klimatu.

Hlavní představitelé států po celém světě odpovídají na rychlé šíření koronaviru COVID-19 uzavíráním podniků, škol a dalších zařízení, zákazem shromažďování a cestování a navrhují rozsáhlou finanční pomoc na podporu hospodářství.

„Koronavirová pandemie je hrozná událost a nevzejde z ní nic pozitivního. Ukazuje to však jednu věc: v období krize můžeme jednat velmi rychle,“ řekla 17 letá aktivistka, jejíž sólové školní stávky na podporu akcí v oblasti klimatu pomohly vyvolat globální stávku mládeže za klima. „Ačkoli musíme jednat jinak, než jak jsme jednali v případě koronaviru, v souvislosti s klimatickou krizí bychom měli zakročit stejně rychle a změnit naše návyky.“

Greta napsala na své sociální sítě, že poté, co se ona i její otec vrátili ze střední Evropy, mají příznaky nakažení koronavirem. Zůstala proto doma v izolaci po dobu dvou týdnů, i když nebyla na koronavirus testována. „Vzhledem k příznakům a okolnostem je velice pravděpodobné, že jsem se nakazila,“ napsala Greta. Uvedla také, že její příznaky byly mírné. Apeluje však na všechny mladé lidi, aby vyslyšeli rad expertů a místních autorit a zůstávali doma. „Naše konání může představovat rozdíl mezi životem a smrtí pro řadu jiných,“ uvedla Greta spolu se zprávou, že už se v podstatě uzdravila.

Greta v roce 2019 inspirovala miliony lidí k tomu, aby vyšli do ulic po celém světě a bojovali za ochranu klimatu. Letos, vzhledem k pandemii, se akce mladých aktivistů za Pátky pro budoucnost klimatu přesunou do online prostoru, především na Twitter s hashtagem #ClimateStrikeOnline.

Greta také vyzývá mladé klimatické aktivity, kteří jsou doma kvůli uzavření škol, aby využili svůj volný čas k pomoci ostatním a aby projevovali svůj aktivismus bezpečným způsobem. „Koronavirová krize neznamená, že musíme skončit s aktivismem. Můžeme být aktivní v online prostoru, v bezpečí domova. Musíme být pouze kreativní a nacházet nové způsoby.“


Zdroj: Climate Activist Greta Thunberg Says Coronavirus Pandemic Shows World Can Act Fast in a Crisis. [online]. Copyright © 2012 [cit. 05.04.2020]. Dostupné ZDE.

Související

V akceleračním programu Impact Hub Climate Challenge zvítězil projekt Fakta o klimatu

Přejít na článek

Příroda nám posílá jasnou zprávu, vzkazuje ředitelka Programu OSN pro životní prostředí

Přejít na článek