Lepší svět má zelenou! O tom ví své 410 běžců ADRAběhu 2019

27. 9. 2019

V rámci týdne globálních cílů s názvem Global Goals Week se konají akce na podporu SDGs nejen v New Yorku, ale i v Praze! Sluncem zalitá Ladronka se v neděli 22. září stala dějištěm charitativního ADRAběhu pro lepší svět.

Letos se registroval rekordní počet 410 běžců, kteří si přišli zaběhat za šest Cílů udržitelného rozvoje, jež ADRA naplňuje svými humanitárními a rozvojovými projekty. Společně na pomoc lidem v nouzi v krizových oblastech vyběhali 125 000 Kč!

V 9.00 hodin bylo před usedlostí Ladronka nebývale rušno. Začali se tam totiž scházet sportovci i přátelé Adry, kteří se rozhodli si zaběhat pro lepší svět. Hned po registraci si prvních 300 registrovaných běžců napsalo na zelené tričko od partnerů Adler a Promotrička s logem Cílů udržitelného rozvoje, za které z šesti palčivých témat se rozhodli běžet. Nejvíce jim leželo na srdci SDG 6 a téma zajištění pitné vody a kanalizace, který zaštítila ambasadorka, travelblogerka Weef, jež si na Ladronku přišla zaběhnout svůj vůbec první závod.

Kolem desáté hodiny dorazil i další ambadador, herec Saša Rašilov. Jak sám zmínil, rovnost mužů a žen, kterou již vnímá v naší společnosti za naprostou samozřejmost, tak v mnoha ohledech až tak samozřejmá není. Natož pak v Etiopii, kde ADRA podporuje ženy samoživitelky distribucí oslíků s vozíky. Právě proto si na triko napsal číslo 5 – symbolizující pátý Cíl udržitelného rozvoje. Další cíle jako Zdraví a kvalitní život, Důstojnou práci a ekonomický růst, Konec hladu či Kvalitní vzdělání zaštítili známé osobnosti jako Ondřej Moravec, Lejla Abbasová, Markéta Davidová či Jan Smetana, kteří na samotnou akci ale nemohli dorazit.

Na ADRAběhu ale nejde jen o to, kdo proběhne cílovou páskou jako první. Vítězové jsou totiž všichni ti, kteří za námi na akci přišli a uvědomují si, že přispět k tomu aby byl svět zase o trochu hezčím místem k životu, můžeme my všichni. Tady a teď.

Právě o tom byli doprovodné aktivity v podobě INSTAX-fotosoutěže k Cílům udržitelného rozvoje nebo například MINI SDG RACE s šesti stanovišti, kde si především naši nejmenší účastníci vyzkoušeli třeba vydržet “holubičku za rovnost” nebo postavení moskytiéry na čas v rámci stanoviště “zdraví a kvalitní život”.

Hezkým bodem programu byl i dětský běh, kterého se zúčastnilo kolem 81 dětí ve 3 kategoriích! Ty před závodem rozpohybovala rozcvička od Míšy Kovářové a také taneční swingové vystoupení od Fuego Říčany. Všechny dojal cílový finiš jednoho z nejmladších účastníků, asi 3-letého chlapečka, který si velmi užíval poslední “divácké” metry před cílem.

Celá akce vyvrcholila předáním krásných cen od NABOSO, COUNTRYLIFE, ULTIMO a dalších partnerů a také vyhlášení SDG race a fotosoutěže Julií Borovcovou, zástupkyní Asociace společenské odpovědnosti a Míšou Kovářovou.

Celková částka, která se díky akci vybrala se po prvních propočtech vyšplhala na 125 000 Kč. Díky této částce bude ADRA tak moci zaplatit například materiál na stavbu mostů v Myanmaru, zakoupit několik oslíků s vozíky do Etiopie a podpořit stavbu vodojemu v Libanonu a další aktivity v těchto třech krizových oblastech.


Zdroj: Lepší svět má zelenou! O tom ví své 410 běžců ADRAběhu 2019! – ADRAběh. ADRAběh – Běžíme pro lepší svět. [online]. Dostupné na tomto odkazu.