Lidé lidem – projekt, kterým česká umělecká scéna děkuje lidem v první linii

4. 5. 2020

Tvůrci projektu #LIDELIDEM se rozhodli vyjádřit podporu a poděkování první linii a všem, kteří denně pomáhají udržet chod celé země. Učiní tak formou uměleckého videa a projekce srdce a české trikolory na pražské kulturní památky, konkrétně Museum Kampa a Národní muzeum.

Projekt #LIDELIDEM poukazuje na nelehkost současné doby, kdy se musíme spolehnout nejen na naše blízké, ale především také na všechny složky, které dělají svojí práci s maximální loajalitou a oddaností. Vytvořením uměleckého videa a projekcí na pražské památky chtějí tvůrci projektu projevit dík zdravotníkům, armádě, hasičům a policistům, kteří v krizových chvilkách pracují dnem i nocí. Současně ale upozorňují, že v první linii se ocitají také matky samoživitelky, které se kvůli pandemii ocitly bez práce a prostředků. Řada lidí přišla o práci a mnoho podnikatelů muselo zavřít své podniky a začít přemýšlet o nové životní cestě, kterou se musí vydat. Pandemie se podepsala na mnoha profesích a ani prostředí umělecké scény se jí nevyhnula. Vnímají velké napětí, ale zároveň obrovské semknutí české společnosti. Šijí se roušky potřebným, rozváží se nákupy, pomáhá se seniorům více než kdy dříve.

Tvůrci projektu se proto rozhodli vyjádřit podporu a poděkování první linii a všem, kteří ve svém zaměstnání denně pomáhají udržet chod celé země a také těm, kteří pomáhají jakkoliv zajistit zdravotnický materiál. Vyjádření vděku bude mít dvě podoby – děkovné video a projekce na pražské památky.

Česká umělecká scéna se semkla a natočila umělecké video, kterým srdečně poděkuje všem, kteří každý den pomáhají nebo kteří prostě jen zvládají situaci tak, jak sami mohou. Toto video bude virálně dostupné všem médiím a sociálním sítím. Video se natáčelo na pražských střechách v bílých kostýmech. Ve videu vystupují všechny významné složky české taneční scény – Národní divadlo – balet, Národní divadlo – Laterna magika, Losers, StarDance, Latino, muzikáloví tanečníci a urban scéna v čele s Kristiánem Mensou, úspěšným tanečníkem v celosvětovém finále Red bull dance your style. Celá akce také získala podporu Red bull. Na konci videa poděkují také české významné osobnosti umělecké scény. Hudbu k videu poskytnul a na míru upravil významný český DJ Michael Burian, který ve videu také vystupuje. Video bude zveřejněno ve středu 6. května.

Druhou částí projektu #LIDELIDEM bude promítání srdce a české trikolory na pražské kulturní památky, které projekt podpořily. Konkrétně Museum Kampa (4. května) a Národní muzeum (5. května), tedy v den, na který připadá světová akce #GivingTuesdayNow, ke které se tímto projekt připojuje. Tu v Praze podporuje Asociace společenské odpovědnosti, která se k projektu připojí například rozsvícením Petřína nebo Černínského paláce. Akce LIDELIDEM získala záštitu starosty Prahy 1.

„Všechno to začalo pocitem něco vytvořit, udělat něco hezkého a hodnotného. Roušky jsme ušily, pomohly kde se dalo, ale stále nám přišlo, že toho neděláme dost. A tady se zrodil nápad, že bychom mohly alespoň originálně poděkovat. Tak jsme se daly dohromady (ne poprvé), technická a umělecká produkční, obě s tanečním background(em) a vymyslely unikátní projekt děkovného videa natáčený tam, kam se jindy nemáme šanci dostat, završený projekcí na významné budovy v Praze,” vysvětluje organizátorka akce Eva Nečesalová z Quix Event.

Samotný projekt zaštítilo mnoho významných partnerů, kteří pomohli uskutečnit celou myšlenku. Poděkování patří Museu Kampa, Národnímu muzeu, projektu Pražské střechy (DRN – Aether Clinic, Intercontinental, Aureole, restaurace Tanker, Budova Nové scény Národního divadla, Event space MY 4. patro), české taneční scéně – tanečníci baletního souboru Národního divadla a Nové scény, Losers, tanečníci StarDance, muzikáloví tanečníci a urban scéna, DJ/producentovi Michaelu Burianovi, celému produkčnímu a realizačnímu teamu Eventhow, všem kameramanům a technikům. Dále pak Lokalitám, které poskytly možnost projekce – Museum Kampa a Národní muzeum.

“Od začátku do toho s námi šli skvělí lidé, všichni byli nadšení, že můžou tvořit. Dveře se nám otevírali i na lokacích a překvapilo nás, jak jsou všichni milí a chtějí myšlenku podpořit. Podařilo se nám dát dohromady skvělé tanečníky, z různorodých tanečních sfér, nejlepší kameramany, fotografy apod.Tak vznikl tento projekt od „lidí lidem“ do kterého všichni dali totální maximum a za to všem děkujeme,” dodává produkční Katka Eichlerová z Eventshow.

Tvůrci projektu srdečně děkují všem, kteří se podíleli na natáčení děkovného příspěvku (slečna Terezie Kovalová, En.Dru, paní Jana Plodková, Alžběta Jungrová, Ester Geislerová, pan Pospíšil, DJ Witch, DJ Michael Burian, Ben Cristovao, kapela Mirai a další.


Zdroj: Tisková zpráva Quix Event.