Lidé se zdravotním postižením mohou být úspěšnými zaměstnanci ve velkých i malých firmách

Ze světa členů

26. 4. 2023

Zdravotní postižení nemusí být na pracovišti překážkou, přesvědčuje se o tom stále více společností. V souvislosti s rostoucím zájmem o společenskou odpovědnost a nízkou nezaměstnaností se firmy poohlíží po potenciálních zaměstnancích i ve skupinách, které byly dříve na pracovním trhu přehlížené. Příležitost začínají stále častěji dostávat i lidé s mentálním postižením, jimž s nalezením práce a následným zaučením v zaměstnání pomáhá nezisková organizace Rytmus – od klienta k občanovi. Uplatnění nalézají ve velkých firmách i malých organizacích na otevřeném trhu práce a nemusí tak být odkázáni pouze na chráněné dílny či sociální podniky.

Jedním z lidí s hendikepem, kteří pracují ve velké mezinárodní firmě, je Vojta. Již téměř rok je zaměstnaný v Microsoftu, kde sklízí nádobí z kanceláří a má na starosti úklid kuchyněk. První měsíc po nástupu pomáhala Vojtovi s orientací v novém zaměstnání pracovní konzultantka z Rytmusu. Po uplynutí této doby byl již v práci samostatný a nyní se v případě potřeby obrací na své vedoucí. Práce Vojtovi přinesla nejen finanční nezávislost, ale posunula ho i v osobní rovině. Vzhledem k tomu, že v Microsoftu pracuje mnoho cizinců, se Vojta rozhodl začít se studiem anglického jazyka. Základní fráze se naučil se svou pracovní konzultantkou, angličtině se však chce věnovat i nadále a momentálně hledá dobrovolníka, který by ho učil. A jak Vojta vnímá své působení v Microsoftu? „Líbí se mi kolektiv, lidé, práce samotná i prostředí kanceláří, které jsou na pěkném místě.

Katka se na rozdíl od Vojty uplatnila v menší organizaci – Ekoškolce a komunitní škole Děvínek v Praze. Nastoupila sem před rokem na pozici pomocná provozní a stejně jako Vojtovi i jí pomáhala s adaptací pracovní konzultantka z Rytmusu. V současné době už Katka vykonává svou práci bez asistence. „Starám se o úklid, aby měly děti čisto ve třídách na zemi i na poličkách, na toaletách, aby měly zametený chodník na zahradě, vymetené police s hračkami,“ popisuje. Kromě dobře odvedené práce Katka vnáší do pracovního týmu i pozitivní energii. „S Katkou přichází do Děvínku úsměv a dobrá nálada,“ hodnotí její působení Petra Charvátová, ředitelka školy.

Zaměstnanec se zdravotním postižením přispívá nejen ke zlepšení atmosféry na pracovišti, ale pomáhá rozvíjet také firemní kulturu. Samotný zaměstnavatel pak dokazuje, že mu skutečně záleží na diverzitě a společenské odpovědnosti. „Benefitem diverzity týmu je schopnost porozumět potřebám druhých, vzájemná podpora a stmelení týmu, lepší komunikační dovednosti. Kromě daňových úlev přináší zaměstnávání lidí s postižením zaměstnavateli i konkurenční výhodu v oblasti marketingu, tak i náboru nových zaměstnanců,“ dodává Anna Kaucká, specialistka na spolupráci se zaměstnavateli v Rytmusu.

Organizace a firmy, které zaměstnávají člověka se zdravotním postižením, se mohou zapojit do soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023. Rytmus tímto způsobem oceňuje zaměstnavatele na otevřeném trhu práce, kteří lidem s postižením dávají stejnou šanci jako ostatním. Do soutěže je možné se přihlásit do konce dubna.


Zdroj: Lidé se zdravotním postižením mohou být úspěšnými zaměstnanci ve velkých i malých firmách. Rytmus – od klienta k občanovi. Tisková zpráva.

Související

Georg Kell: Některé firmy se chopily technologií a dekarbonizace, některé chtějí i nadále profitovat ze spalování zeměkoule

Přejít na článek

Co dělají Češi pro udržitelnost? Téměř všichni třídí odpad, polovina Česka šetří vodou

Přejít na článek

Nejlepší realizátoři MA21 převzali ocenění z rukou ministryně životního prostředí

Přejít na článek