Lucie Mádlová, Martina Ptáčková a Yemi A. D. jsou prvními Vyslanci dobré vůle

20. 9. 2019

Bez nároku na honorář, zato se zvláštním postavením a za spolupráce s Ministerstvem zahraničí bude trojice vybraných osobností šířit dobré jméno České republiky i za hranicemi naší země.

To je hlavní poslání Vyslanců dobré vůle, novinky, jejíž „otcem“ je přímo ministr Tomáš Petříček.

„Tento čestný titul by měl lidem, kteří už se dokázali v oblasti svého zájmu výborně etablovat, otevřít další dveře při šíření povědomí o tom, kdo jsou Češi, v čem jsme dobří, jak pohlížíme na některé problémy, nebo třeba naopak uvádět některé mýty o ČR na pravou míru. Nejedná se o velvyslance, to chci zdůraznit, dotyční nejsou a nebudou zaměstnanci MZV, budou to zkrátka lidé, kteří nám chtějí dobrovolně pomoci šířit dobré jméno naší země,“ vysvětlil ministr Tomáš Petříček svůj záměr.

 

Lucie Mádlová a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (foto: mzvcr)

Historicky prvními Vyslanci dobré vůle budou zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti a jedna ze sta nejvlivnějších žen v Česku Lucie Mádlová, sedminásobná mistryně světa v bojových sportech Martina Ptáčková, která je známa i skrze svou charitativní činnost, a choreograf česko-nigerijského původu Yemi A. D., jenž pracoval pro amerického rappera Kanye Westa nebo spolupracoval s českou indie-rockovou kapelou Charlie Straight. Mandát mají všichni na jeden rok s možností prodloužení.

„Je pro mne obrovskou poctou být jmenována Vyslankyní dobré vůle. Těším se, že i v nové roli budu dále aktivně rozvíjet agendu Cílů udržitelného rozvoje nejen v Česku, ale i v zahraničí. A začnu už v příštím týdnu, kde se na Valném shromáždění OSN v New Yorku zúčastním několika významných akcí, které se budou konat v rámci týdne na podporu globálních cílů,“ komentovala udělení čestného titulu Lucie Mádlová.

 

Yemi A. D., Martina Ptáčková, Lucie Mádlová a Tomáš Petříček (foto: mzvcr)

Lucie Mádlová (35 let)

V roce 2013 založila Asociaci společenské odpovědnosti, která je nyní s více než 300 členy největší iniciativou společenské odpovědnosti a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN v Česku. V únoru 2018 ji americké ministerstvo zahraničních věcí vybralo do prestižního programu International Visitor Leadership. Jako první na světě byl zaměřen na udržitelnost a společenskou odpovědnost.

Forbes Česko ji v roce 2019 zařadil mezi 125 nejvlivnějších žen Česka. Je průkopnicí SDGs v Česku a autorkou unikátního konceptu Cen SDGs – prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje, které se staly inspirací pro celý svět. Je vdaná a má dceru Miu.

Martina Ptáčková (22 let)

Boxovat začala kvůli šikaně, teď je sedminásobnou mistryní světa v bojových sportech. Jako jediná Češka vyhrála titul mistryně světa v hand to hand combat, což cvičí speciální jednotky a ozbrojené složky. Byla oceněna mezi 24 nejvýraznějšími osobnostmi roku, několikrát se stala Sportovcem roku, získala i ocenění časopisu Forbes.

Trénuje v NATO v Bruselu. Vystupuje a trénuje na protiteroristických cvičeních. Je i úspěšnou studentkou Mezinárodních vztahů. Se svým bratrem Josefem pořádá různé charitativní a jiné projekty. Aktivně vystupuje na pomoc ženám a dětem.

Yemi Dele Akinyemi (37 let)

V 18 letech Yemi A. D. vycestoval do Los Angeles, aby se zde věnoval taneční kariéře, a už 15 let nabírá zkušenosti jako multidisciplinární kreativec. Od tance se nejprve přesunul k choreografii a dnes je režisérem, producentem a jedním z nejvyhledávanějších jmen ve svém oboru. Spolupracoval mimo jiné s americkým rapperem Kanyem Westem, pro kterého vytvořil koncept pro řadu světových koncertů, tour a klipů, včetně choreografie pro předávání cen MTV Video Music Awards (2010).

V roce 2010 Yemi založil agenturu JAD Productions, ve které zároveň funguje jako vedoucí kreativy. V rozsáhlém portfoliu klientů nechybí značky jako Google, Coca-Cola a T-Mobile. Yemi produkuje také vlastní originální projekty. Pro nadaci Václava Havla moderoval sérii vzdělávacích videí o lidských právech určenou středním školám po celé České republice. Je také ambasadorem Cílů udržitelného rozvoje za Českou republiku při OSN.

V roce 2009 Yemi založil neziskovou taneční školu Dance Academy Prague, ve které se studenti všech úrovní mohou učit různým druhům tance. Svůj čas a energii investuje také do pomoci znevýhodněným dětem z České republiky, Indonésie a Indie. V současnosti pracuje na spuštění programu školních stipendií pro místní komunity v Nigérii.


Zdroj: Tisková zpráva, Mádlová, Ptáčková a Yemi jsou prvními Vyslanci dobré vůle. Jejich úkolem bude šířit dobré jméno ČR, Ministerstvo zahraničních věcí, www.mzv.cz.