MALFINI jde na balení ekologicky… a nejen na balení

7. 7. 2021

Historicky nejvyšší zásoby své produkce, na 20 milionů kusů, eviduje aktuálně v ostravském logistickém centru společnost MALFINI, největší středoevropský výrobce a distributor reklamního textilu. Ani s tak rozsáhlým objemem ale firma nezapomíná na životní prostředí, a to nejen v obalovém hospodářství.

Na základě náročných jednání se zahraničními obchodními partnery se MALFINI už v minulých letech podařil realizovat projekt „jednotná bedna“. Pod tímto označením putuje ze zámoří do centrálního skladu v kontejnerech pouze jedna velikost kvalitních kartonových krabic, jejíž rozměr je přesně spočítán na objem kontejneru. Stejně tak byly při výstavbě skladu mírám bedny přizpůsobeny regálové zóny. Firma tak nejenže optimálně využívá přepravní místo, nevozí vzduch či výplň kartonů, ale také co nejvýhodněji pracuje se skladovým prostorem a má tak možnost nabízet svým zákazníkům nepřeberné množství textilu. „Z pohledu udržitelnosti je pro nás nesmírně důležitý nejen fakt, že zmíněný obal, který je velmi trvanlivý a kvalitní s ohledem na lodní přepravu, je vyrobený z recyklátu, ale navíc jej dále využíváme pro distribuci zboží směrem k zákazníkům,“ říká technický ředitel MALFINI Michal Seltenreich, který má skladování a logistiku ve své gesci.

K ekologii se MALFINI postavilo čelem také při samotném balení textilu do ochranných sáčků. Většina produktů je dle svého charakteru balena ve větším počtu do polypropylenových či polyetylenových obalů, které jsou stoprocentně recyklovatelné. Roční úspora takto hromadně baleného textilu představuje ve firmě MALFINI neuvěřitelných 99 600 kg plastu! „Další úsporu téměř 61 kilogramů plastu jsme docílili přechodem na dřevěná ramínka na textil, která používáme ve svých devíti evropských showroomech a v rámci marketingové podpory zákazníkům,“ dodává marketingová ředitelka firmy Martina Weberová.

Mimo výše zmíněné obalové procesy používá MALFINI pro své zákazníky deseti druhovou velikostní řadu boxů, které lze při distribuci na paletách ukládat s maximální optimálností tak, aby nevznikala prázdná místa. Distribuční systém už při zpracovávání objednávky vybere to nejvhodnější balení pro zasílané zboží, takže do krabic není potřeba používat žádné zbytečné výplně. Také tyto kartony vyrábí dodavatel převážně z recyklovaných surovin, pouze u malé části z nich používá při výrobě kombinaci recyklátu a jedné pětiny celulózy.

Celá obalová strategie tak dělá ze společnosti MALFINI téměř bezodpadovou firmu, kdy 90 procent veškerého odpadu je recyklováno, pouze 10 procent pak spadá do tříděného komunálního odpadu. V rámci strategie společenské odpovědnosti je to další krok ke splnění vytčeného dlouhodobého cíle firmy: dosáhnout do roku 2030 neutrální uhlíkovou stopu v oblastech podnikání SCOPE 1 a 2, které představují nepřímé emise z nakupovaných energií a přímé emise vznikající bezprostředně v podniku.


Zdroj: MALFINI jde na balení ekologicky… a nejen na balení. MALFINI, a. s. Tisková zpráva, 25. 6. 2021.

Související

Slavnostní otevření nové voliéry pro sovice v Zooparku Zájezd

Přejít na článek

Cenné body do ESG reportu? Ubytování v ekologickém hotelu

Přejít na článek

ESG Rating v praxi: ,,Ukázal nám oblasti, které naší udržitelnosti zatím zůstaly skryty” zaznělo na poslední červnové akci

Přejít na článek