Manifest pro nový rok: Jak na udržitelnost během pracovního dne?

26. 1. 2023

Nenašli jste ještě od začátku nového roku to správné předsevzetí? Posloužit může Udržitelný manifest, který vznikl u příležitosti mezinárodního Global Goals Summitu 2022 v Praze, na který pozvala Asociace společenské odpovědnosti světoznámé řečníky zabývající se udržitelností. Inspiruje vás?

Pojďme začít sami u sebe…

21 % Čechů používá ekologickou kosmetiku a čisticí prostředky

Mnoho kosmetických přípravků obsahuje mikroplasty, které znečišťují nejen lidskou pokožku, ale i podzemní vody a půdu. Poličku v koupelně nebo kosmetický stolek si postupně vybavím českou přírodní kosmetikou bez plastových obalů, která vydrží i několik měsíců. Dám šanci tuhému mýdlu nebo šamponu.

62 % Čechů zajímá udržitelná móda

Módní průmysl je zodpovědný za 10 % celkové roční uhlíkové stopy. Kabát ze second handu, šaty po mamince, svetr od místní krejčové. Vždy, než se půjdu probírat ramínky do obchodu tradičních značek, si promyslím, jestli nové oblečení unosím. Raději investuji do módních kousků, které vydrží dekády a zároveň se nerozpadnou po prvním vyprání. A aby byl můj šatník opravdu udržitelný, koukám se na visačky a zkoumám původ oblečení, materiály, ze kterých je ušité a především kdo držel v ruce jehlu nebo seděl za šicím strojem.

31 % Čechů omezuje cesty autem a preferuje ekologičtější dopravní prostředky

Doprava je největším klimatickým problémem Evropy a je jediným významným odvětvím, v němž emise od roku 1990 vzrostly. Udělám radost svým chytrým hodinkám, bolavým zádům, ale především planetě a do práce budu alespoň jednou týdně chodit pěšky. A pokud nemám každé ráno čas na několikahodinový pochod, nasednu do vlaku nebo na kolo a auto nechám v garáži.

38 % Čechů souhlasí, že rozsáhlá živočišná produkce má negativní dopad na životní prostředí a změnu klimatu a tři čtvrtiny Čechů dávají přednost lokálním produktům

Brambory z Moravy, kuře z jižních Čech a jako dezert fair trade čokoláda. Pokaždé, když otevřu lednici, v ní budu mít alespoň jednu třetinu lokálních a sezónních potravin a maso nahradím tofu nebo jinou rostlinnou alternativou. Nebudu se křivě dívat na křivou zeleninu a obsluhu v restauraci odvedle okouzlím zbrusu novými krabičkami, ve kterých si odnesu oběd do práce. A ještě ušetřím…

88 % Čechů považuje problém s plastovými obaly (zamoření oceánů, mikročástice ve vzduchu, neekologické spalování apod.) za závažný a 80 % Čechů pravidelně třídí odpad

V odpadech se skrývá nebývalý potenciál. Správně vytříděný odpad se může stát cenným zdrojem energie a dalších udržitelných výrobků. Každý obyvatel EU ročně vyprodukuje asi pět tun odpadu. Plato od vajec vyhodím do papíru, hliníkové víčko do kovů a slupky z jablka nasypu žížalám. Přečtu si něco o perlátoru na vodovodní baterii a koupím si ho, alespoň na zkoušku. A na závěr dne si odpustím dlouhou sprchu a ušetřenou vodu raději věnuji čerstvě zasazenému stromku.

Kdyby měl každý z nás udělat jednu věc…

A jak vypadá kompletní Udržitelný manifest? Najdete ho zde!

*Data byla vybrána výzkumnou agenturou Ipsos pro potřeby Asociace společenské odpovědnosti, a to z výzkumů provedených v letech 2021 a 2022.

Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Lenka Šťastná (BPWCR): WEPs inspirují firmy, jak nastavit rovné podmínky pro ženy i muže

Přejít na článek

Rekordní počet přihlášených nebo hlasování veřejnosti: Vyhlášení Cen SDGs 2022 se blíží

Přejít na článek