Martin Václavík: Jak města řeší dostupnost pitné vody ve veřejném prostoru? Pítka vzbuzují nedůvěru a pitný režim obyvatel nezajistí

Ze světa členů

20. 8. 2024

Léto je v plném proudu a s ním přichází nejen radost ze slunečních paprsků, ale také nepříjemná vedra, při kterých je zásadní udržovat si dostatečnou hydrataci. V posledních letech jsme svědky toho, jak se teploty v Česku stále více blíží tropickým hodnotám. V průměru každý rok přibývá několik dní, kdy teploty překračují 30 °C, a podle meteorologických předpovědí budou horka v budoucnu ještě častější a intenzivnější.

V tomto kontextu se nabízí otázka: Kde se ve městě bezpečně napít čisté vody, aniž byste museli kupovat balenou? Prvním místem, které vás možná napadne, jsou restaurace nebo kavárny. Sklenici vody vám tam sice nabídnou, ale málokdy se to obejde bez nutnosti objednat si něco dalšího, což může vaši peněženku citelně zasáhnout. Další možností jsou veřejné toalety, ale popravdě – kdo by se tam odvážil napít z kohoutku, kde možná teče jen teplá voda a kde hygienické podmínky nejsou zrovna lákavé? Takovou vodu bych svým dětem rozhodně nepodal.

Pak jsou tu veřejná pítka, rozesetá například po centru Prahy i v dalších městských částech. Zdánlivě nejjednodušší řešení, ale realita může být jiná. Design některých pítek často připomíná spíše umělecké dílo než praktické zařízení. A co hygiena? Kvalita pitné vody v Česku je sice na vysoké úrovni a pítka jsou pravidelně kontrolována, ale kdo z nás má jistotu, že se před ním někdo nepokoušel opláchnout ruce, obličej nebo něco jiného? Pro mnohé tak veřejná pítka vzbuzují více nedůvěry než chuti se z nich napít.

Vzpomínám si na svá školní léta, kdy na chodbě stálo pítko s tak slabým tlakem vody, že bylo prakticky nemožné se napít, aniž by se člověk ústy dotkl jeho kovového povrchu. Většina studentů ho tak raději ignorovala a nosila si vodu vlastní. Tento nevyužitý potenciál veřejných pítek je zřejmý i dnes.

Na mnoha univerzitách, kde instalujeme naše filtrační stanice Lokni, byla právě nepoužívaná pítka jedním z hlavních důvodů zájmu o naše řešení. Fronty, které se u našich zařízení pravidelně tvoří, jsou jasným důkazem, že důvěryhodný a kvalitní zdroj pitné vody ve veřejném prostoru má své místo. Je na čase myslet inovativně a přicházet s řešeními, která skutečně slouží lidem. Kvalitní a snadno dostupná pitná voda z důvěryhodného zdroje by měla být ve veřejném prostoru naprostou samozřejmostí.


Zdroj: Martin Václavík: Jak města řeší dostupnost pitné vody ve veřejném prostoru? Pítka vzbuzují nedůvěru a pitný režim obyvatel nezajistí. Lokni. Komentář

Související

Jeden z největších podílů na plýtvání vodou mají toalety, speciálně pak pisoáry

Přejít na článek

Extrémní sucho v Etiopii: nepršelo už dva a půl roku

Přejít na článek

Startup Lokni vloni utržil 10 milionů Kč. Letos se s filtrovanou vodou chystá do veřejného prostoru a představí produkt pro domácnosti

Přejít na článek