Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová podpořily pacienty s roztroušenou sklerózou

22. 4. 2019

Poslední březnovou sobotu zavítaly do Domova sv. Josefa dvě tváře českého vrcholového sportu – zlatá olympionička a držitelka několika světových rekordů v rychlobruslení Martina Sáblíková a její velmi úspěšná kolegyně Nikola Zdráhalová.

Martina s Nikolou přijely zahájit kampaň na nová okna, která se v letošním roce budou měnit na Domě sv. Josefa. Oken je více než 130, jsou přes sto let stará a jejich výměna je finančně náročná. Před samotným programem pro veřejnost se sportovkyně setkaly s klienty, navštívily střediska sociálního podniku Pro-Charitu a podívaly se také do barokního kostela sv. Anny. Martina s Nikolou také přivezly symbolicky první nové okno pro Domov, které předaly přímo na pokoji jednomu z našich klientů, kterému tím udělaly velkou radost.

Krátce po 16. hodině začala beseda s veřejností, na které se sešlo kolem tří set lidí. Celé náměstí bylo plné sportovních nadšenců, klientů, zaměstnanců a přátel Domova. Úvodního slova se ujal Dominik Melichar, vedoucí Domova svatého Josefa. Poděkování i podporu vyjádřil také Jan Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem a Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.

Celá beseda se nesla ve velmi přátelském duchu. Diváky zajímalo, kde se holkám dobře trénuje, jaké byly nejsilnější zážitky z Olympiády nebo jak tráví volný čas. Ačkoliv jsou Martina s Nikolou velmi blízké kamarádky, chutě stejné rozhodně nemají – Martina si ráda dá těstoviny či salát, Nikolu spíše potěší dobrý český knedlík nebo hranolky. O krásné překvapení se pak postaral klient Pavel, který složil pro Nikolu Zdráhalovou báseň k narozeninám a odrecitoval ji přímo na akci před celou veřejností. Takto krásný dárek oslavenkyni velice potěšil a jedno oko nezůstalo suché.

Očekávaná dražba bundy, kterou věnovala Martina Sáblíková, se povedla na jedničku. Částka se velmi rychle přehoupla přes deset tisíc korun a dvě zájemkyně bojovaly opravdu ze všech sil – jsou to opravdu velké fanynky. O velké překvapení se před posledním příhozem postarala sama Martina, která do dražby přidala ještě jednu bundu. Každá bunda se pak vydražila za deset tisíc korun, dohromady pak částka dá na jedno nové okno. A to je prostě skvělé!

Úžasným zakončením celé akce byla autogramiáda. Martina s Nikolou rozdaly stovky podpisů, s každým se ochotně fotily a rozdávaly úsměvy a dobrou náladu.

Po celou dobu akce měla veřejnost možnost adoptovat si okno nebo jeho část. Zájem byl veliký a díky štědrosti návštěvníků a našich skvělých sportovkyň se podařilo získat prostředky na tři celá nová okna.