Melina Taprantzi: Jak její sociální podnik pomáhá farmářům i rodinám na hranici chudoby?

4. 9. 2022

Když v roce 2013 zažívalo Řecko nejhorší finanční krizi, rozhodla se Melina Taprantzi pomoci drobným lokálním podnikům, které jsou kostrou celé ekonomiky, a zároveň těm nejchudším, kteří si nemohli dovolit kupovat ani to nejzákladnější – jídlo. A tak se díky její práci snoubí ekonomický profit, pomoc druhým a cesta z ekonomické krize.

Postupně vám budeme představovat vystupující na Global Goals Summitu – unikátní akci pořádané Asociací společenské odpovědnosti a DVTV, která přivede špičkové mezinárodní i české řečníky, jež mají co říct k tématu udržitelnosti, do Národního muzea. Dnes píšeme o Melině Taprantzi.

V roce 2013 jsme v Řecku založili sociální podnik Wise Greece. Propojili jsme 100 producentů potravin a pomohli jsme více než 2 500 druhů produktů dostat na úplně nové trhy a ke kupujícím, kteří by se k podobnému zboží jinak nedostali. A zároveň jsme z výdělků podpořili řecké rodiny žijící v chudobě,” popsala hlavní myšlenku svého inovativního projektu Melina.

A v roce 2020 se Melina stala jednou ze sedmi žen na celém světě, které získaly prestižní ocenění SDGs and Her od OSN a Světové banky za svou práci při implementaci Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. Dodnes vede nespočet projektů v oblasti SDGs a ESG, vyučuje kurzy o udržitelnosti a sociálním dopadu, vystupuje jako hlavní řečník na TEDX Speaker, je spolutvůrce mezinárodní komunity World Human Forum a držitelka ocenění Young Emerging Leader 2018 a Young Innovative Leader 2019.

Vy jíte kvalitně a lidé v nouzi také…”

To je motto sociálního podniku Wise Greece, který podporuje malé farmáře a producenty potravin v Řecku v prodeji jejich produktů a zároveň výdělek přeměňuje v kvalitní darované jídlo pro rodiny a jejich děti, vývařovny, dětské domovy a spoustu dalších potřebných míst. Mouka, marmelády, těstoviny, med, olivový olej, káva, sůl, kosmetika. To všechno a v té nejvyšší kvalitě takříkajíc projde Wise Greece rukama.

Sociální podniky jako je ten, který založila Melina, mají v časech krizí velkou sílu a možnost pomoci celé společnosti zmírnit jejich dopady. Výhodou sociálních podniků oproti korporacím je jejich agilita a flexibilita, musí umět poskytnout okamžitě řešení. To je důvod, proč jsou schopny nejen reagovat na nějaký typ krize, ale také ji přežít a maximalizovat sociální dopad.”

I toto bude jedním z témat, o kterém Melina Taprantzi promluví už 13. října na Global Goals Summitu v Národním muzeu. Ve svém SDG Talku se bude věnovat i tomu, proč by firmy a společnosti měly co nejdříve zapojit udržitelnost a sociální cítění do svého fungování. Stačí jen trochu změnit úhel pohledu,” dodává.

Když ženy podporují ženy

Cílem podniku je také poskytovat ženám rovné příležitosti, aby mohly ukázat svůj talent. Přítomnost žen ve Wise Greece je viditelná, čísla mluví sama za sebe. Ženy tvoří 75 procent zaměstnanců a dokonce 82 procent dobrovolníků, zároveň 60 procent producentů jsou ženy. Kromě toho Wise Greece pravidelně realizuje vzdělávací programy týkající se udržitelnosti, byznysu, sociální práce a mnoho dalšího.

A jak se vlastně řecká společnost staví k udržitelnosti a sociálním podnikům? Myslím, ze si lidé v Řecku stále více uvědomují, ze na solidaritě musíme pracovat a hýčkat si ji. Že se musíme snažit o udržitelnou budoucnost, ekonomický profit, ale především záchranu naší planety, našeho domova. A v tomto mají právě sociální podniky velkou roli. Ale samy o sobě nemohou zachránit všechno. Potřebujeme politiky i soukromé firmy a samozřejmě celou řeckou společnost, abychom táhli za jeden provaz. A pak to půjde!”

Melina Taprantzi bude v SDG Talku Vol. 1 mluvit o možnostech spolupráce s lokálními zemědělci pro zajištění udržitelnosti.

Vstupenky na Global Goals Summit, který je součástí letošního ročníku Cen SDGs a proběhne už 13. října, jsou právě v prodeji.


Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Potravinové banky v roce 2021 opět navýšily svůj obrat, stoupá však i poptávka po pomoci

Přejít na článek