MERCHYOU radí, jak se vyznat v textilních certifikátech

3. 12. 2020

Udržitelná textilní tiskárna MERCHYOU, která se zabývá distribucí a potiskem textilu pro módní značky, sportovní týmy či reklamní agentury, radí, jak se orientovat v techtilních certifikátech. Sama je jedinou GOTS certifikovanou tiskárnou na textil v Česku a na Slovensku.

Konvenční výroba a zpracování textilu ničí půdu, spotřebovává mnoho vody a využívá nebezpečné chemikálie. Udržitelná produkce je mnohem šetrnější k přírodě a zajišťuje férové pracovní podmínky. Při výběru udržitelného textilu jsou nápomocny textilní certifikáty. Existuje jich celá řada, každý však zaručuje něco jiného. Některý jen původ zdrojového materiálu, další i udržitelné návazné výrobní procesy jako textilní zpracování, potisk či pracovní podmínky. Vyznat se v nich dá zabrat i ostříleným odborníkům v oblasti udržitelné módy. Pokusíme se osvětlit kroky vedoucí k orientaci v nich.

Dílčí aspekty výroby řeší vícero certifikátů. Například certifikát Oeko-Tex Standard 100 garantuje zdravotní nezávadnost textilu, který neobsahuje chemikálie zdraví škodlivé. Nezohledňuje však podmínky pěstování, ani následného zpracování materiálu a produkty mohou pocházet z továren s nelidskými pracovními podmínkami. Dále existují certifikáty zaručující určitý podíl organicky vypěstovaného zdrojového materiálu v produktu. Minimální požadovaný podíl bio příze, který certifikáty garantují, se však různí. A proto nemusí být výjimkou situace, kdy si zakoupíme oblečení z regálu označeného „bio bavlna,“ ale náš produkt obsahuje jen menší množství bio bavlny vedle té neorganické.

Ani u výrobku označeného jako „vyrobený z organické bavlny“ nebo ze „100 % organické bavlny“ pak nevíme, jak byl výrobek dále zpracován. Jedná se sice o textil vyrobený ze surové bio bavlny, ale následně už zpracováván ryze konvenčně. 100 % podíl bio bavlny nalezneme třeba u produktů označených OCS 100 (z anglického Organic Content Standard 100), či GOTS organic.

Férovými pracovními podmínkami ve výrobě si můžeme být jisti u certifikátu Fair Wear organizace Fair Wear Foundation, která pravidelně certifikované provozy kontroluje.

Při výběru textilu je proto důležité sledovat nejen zda výrobek nějaký certifikát má, ale i co garantuje. Zorientovat se v množství certifikátů bývá někdy náročné. Naštěstí existují i takové, které zaručují všechny důležité aspekty výroby, ekologickou i etickou stránku, a kde nezávislé certifikační orgány všechny provozy náležitě kontrolují. A který je sázka na jistotu?

Certifikát GOTS jako záruka férové a udržitelné výroby

Certifikace podle globálního ekologického standardu (z anglického Global Organic Textile Standard – GOTS) je celosvětově uznávaná jako nejvyšší standard ve výrobě, zpracování a potisku textilu vyrobeného z certifikovaných ekologicky vypěstovaných organických surovin. Je zde garance dodržování přísných kritérií v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí ale i společenské odpovědnosti (Fair Wear standard) v celém dodavatelském řetězci. Kritéria se zpřísňují každé dva roky a všechny provozy vyrábějí v souladu s nimi.

Sociální (etické) kritéria jsou založená na klíčových úmluvách Mezinárodní organizace práce (ILO), které mimo jiného zakazují dětskou či nucenou práci. Zaměstnanci v certifikovaných provozech pracují v bezpečných a vyhovujících pracovních podmínkách, je jim vyplácena důstojná mzda a je chráněno jejich zdraví. Aby se mohl koncový textilní produkt pyšnit certifikátem GOTS, musí být všechny výrobní provozy zapojené do výroby GOTS produktů (včetně textilních tiskáren) certifikovány a každoročně kontrolovány nezávislým certifikačním orgánem schváleným v rámci GOTS.

Jak poznat skutečně certifikované GOTS výrobky?

Informace o certifikátu GOTS včetně čísla licence lze nalézt na visačce každého vyrobeného GOTS produktu. Jen samotné tvrzení výrobce, či logo bez licence nestačí. Vždy je dobré zkontrolovat, že je výrobce skutečně certifikován v databáze na global-standard.org.

MERCHYOU - jediná GOTS certifikovaná tiskárna na textil v Česku

Sehnat GOTS certifikovaný textil u nás už není nijak složitý. Nalezneme jej v mnohých prodejnách s oblečením či domácím textilem. V MERCHYOU nabízíme také GOTS certifikovaný potisk. Jsme jedinou GOTS certifikovanou tiskárnou na textil v Česku a na Slovensku. Každoroční audit u nás zaručuje dodržování všech standardů GOTS. Jen u nás máte v ČR možnost objednat kompletně GOTS certifikovaný produkt s potiskem. Trička, mikiny, tepláky či šaty pro vás rádi potiskneme udržitelně – ekologicky a eticky.


Zdroj: MERCHYOU

Související

Společnost Diageo přichází s první 100% bezplastovou papírovou lahví na lihoviny

Přejít na článek

Studie: V Česku chybí data o digitálně vyloučených osobách a osobách ohrožených digitálním vyloučením

Přejít na článek