Michelle Williams a její silný projev o ženských právech a možnosti volby na Zlatých glóbech

10. 1. 2020

V pondělí 6. ledna se v americkém Beverly Hills konal 77. ročník slavnostního předávání filmových a televizních cen - Zlatých glóbů.

Zlatý glóbus je významné filmové a televizní ocenění, které každoročně na začátku nového roku uděluje Asociace zahraničních novinářů. Mezi nejvíce diskutovaná témata letošního ročníku patří vtípky britského komika Rickyho Gervais, který ceny moderoval, veganské menu, které bylo na akci tohoho typu podáváno vůbec poprvé v historii, a děkovná řeč americké herečky Michelle Williams.

Michelle Williams se při přebírání ceny za nejlepší ženský herecký výkon v limitované sérii nebo televizním filmu Fosse/Verdon (role Gwen Verdon) vyjádřila k ženským právům, a také k právům volby mateřství. Možnost dělat klíčová rozhodnutí je podle ní důležité nejen v profesní kariéře každé ženy. Její poselství bylo velmi silné a v publiku i po celém světě okamžitě vyvolalo emoce.

 

Herečka ve své řeči děkovala Bohu a státu, ve kterém žije, zdůraznila možnost volby v otázkách interrupce, která může ženu ochránit před nechtěným těhotenstvím. Toto téma je ve společnosti velice citlivé a herečka také kulatně opsala těhotenství jako “…ženám a dívkám se mohou stát různé věci, které ale nejsou naše volba.” Proto Michelle vyzdvihuje svou hrdost a vděk k možnosti kontroly nad těmito rozhodnutími. Sama herečka již má dospívající dceru Matildu a během přebírání ceny uvedla, že je těhotná se svým současným partnerem.

Na interrupci se v dnešní společnosti vyskytují nejméně dva rozdílné názorové proudy, které stojí naproti sobě. Na jedné straně je to skupina zastávající názor „pro choice“ (pro svobodnou volbu ženy) a na druhé straně „pro-life“ (pro život dítěte). Třetí názorovou skupinu tvoří lidé, kteří hledají určitý kompromis mezi oběma těmito krajními názory.

 

Interrupce ve světe – globální srovnání

Na co se snažila herečka upozornit je nedostatek zdravotní péče po celém světě, které dává ženě možnost volby. Stovky tisíc žen a dívek v současné době nemají přístup k reprodukčním právům a k zdravotní péči, což brání jejich schopnosti zůstat ve škole a ohrožuje tak jejich vzdělání a životy. Přístup k službám v oblasti reprodukčního zdraví je klíčový pro pomoc dívkám při dalším vzdělávání a je osvědčeným způsobem snižování chudoby.

„Nestála bych tady, kdybych neměla sama možnost volby. Možnost si zvolit, kdy a s kým chci mít potomky. Chápu, že má rozhodnutí mohou vypadat jinak než vaše, ale děkuji Bohu, že žijeme v zemi, která nám umožňuje žít tak, jak sami chceme,“ řekla herečka.

Williams na závěr svého projevu povzbudila všechny ženy, aby si volily jménem reprodukčního zdraví, a to zejména v době, kdy se tato práva v několika státech postupně obnovují a uvolňují.


Zdroj: Michelle Williams Delivers Empowering Golden Globes Speech About Women’s Rights. [online]. Copyright © 2012 [cit. 10.01.2020]. Dostupné ZDE.

Abortion Law: Global Comparisons | Council on Foreign Relations. Council on Foreign Relations [online]. Copyright ©2020 Council on Foreign Relations. [cit. 10.01.2020]. Dostupné ZDE.