Mistrovství světa ve fotbale v Rusku: LGBT+ aktivisté využili fotbalové dresy k zobrazení duhové vlajky

12. 7. 2018

Po celém světě se konají průvody oslavující gay, lesbickou, bisexuální a transgender kulturu, festivaly a oslavy gay hrdosti. Tyto akce jsou demonstrací za práva neheterosexuálních menšin či ochranu před homofobním násilím.

S oslavami jsou spojené duhové vlajky, třpytky, kostýmy, zpěv a tanec. Tyto jedinečné interakce bohužel nejsou možné v každé zemi na této planetě, neboť někde je homosexualita stále zapovězena a vlajka duhy je zakázána.

Přesně tak je to v Rusku, které právě hostí Mistrovství světa ve fotbale. Projevy homosexuality včetně duhové vlajky mohou být potrestány trestem odnětí svobody, protože jsou zde klasifikovány jako „gay propaganda“. Šance vidět slavnou duhu během této sportovní akce je velmi malá. Nebo není?

Díky inovativnímu projektu The Hidden Flag se šesti aktivistům za práva LGBT+ ze šesti různých zemí podařilo oživit duhovou vlajku v Rusku pomocí fotbalových dresů.

Tím, že na sobě nosí barvy Španělska, Nizozemska, Brazílie, Mexika, Argentiny a Kolumbie, cestují po Rusku během Světového poháru nejen jako fotbaloví fanoušci, ale jako živá duhová vlajka a oslava gay, lesbické, bisexuální a transgender kultury. Jedná se o čin vzdoru vůči ruské vládě.

Více o projektu The Hidden Flag naleznete v krátkém videu níže.

 

Duhová vlajka

Od 70. let 20. století je duhová vlajka rovněž univerzálním gay a lesbickým symbolem a postupem doby vytlačila z této pozice jiné symboly. V roce 1969 se na pohřbu herečky Judy Garlandové, která byla u gayů velmi oblíbená, objevilo několik duhových vlajek. Byla to narážka na její nejslavnější píseň Over the Rainbow z filmu Čaroděj ze země Oz. Je ovšem sporné, zdali tato událost měla vliv na pozdější přijetí duhové vlajky pro gay a lesbické hnutí. Duhovou vlajku určenou pro toto hnutí navrhl v roce 1978 americký umělec Gilbert Baker. Má symbolizovat gay a lesbickou hrdost, jakož i současně rozmanitost tohoto způsobu života.


Zdroj: World Cup 2018: LGBT+ activists are using football shirts to display rainbow flag in Russia | indy100. [online]. Copyright © 2018 [cit. 12.07.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.