Mladí lidé se darování kostní dřeně nebrání

7. 5. 2014

Potřebují ale popostrčit. Dobrovolníci v registru dárců krvetvorných buněk stárnou, je potřeba více mladých lidí.

Studentská iniciativa Na dřeň se snaží informovat studenty o možnostech darování a zvýšit počet lidí v registrech. Již na první akci, kterou odstartovala kampaň Květen, měsíc dárců kostní dřeně, slavila úspěch. Na vstup do registru se na místě objednalo na 40 lidí. „Máme zkušenosti s tím, že mladí lidé často o vstupu přemýšlejí, ale nedotáhnou úvahy do fáze, kdy se do registru reálně objednají,“ říká Michaela Černá, studentka Univerzity Karlovy a spoluzakladatelka projektu Na dřeň. Na slavnostním zahájení projektu, které proběhlo 5. května na Piazzetě Národního divadla, proto studenti kolemjdoucím rozdávali letáčky s informacemi o vstupu s možností se rovnou na místě objednat. Velký zájem mile překvapil organizátory i Gabrielu Hoškovou z Českého registru dárců krvetvorných buněk při IKEM; „Jsme rádi, že nás studenti oslovili, aniž by je k tomu motivoval nějaký emotivní příběh jejich příbuzných a přátel. Neznali nikoho s leukémií, prostě chtěli pomáhat. Kampaň je teprve v začátcích a registr už přijímá objednávky na vstup do registru, což je skvělé.“

Zahájení kampaně Květen, měsíc dárců kostní dřeně se zúčastnili i ambasadoři projektu. Ochotně se zapojili do propagace a ti z nich, kteří se mohou stát dárci kostní dřeně, šli návštěvníkům sami vzorem a objednali se. Jednou z nich byla i herečka Jenovéfa Boková. „Nebudu říkat, že jsem měla hned jasno. Když jsem se o projektu poprvé dozvěděla, pořádně jsem se vyděsila. Bála jsem se, že to bude bolet. Studenti mi pak ale vysvětlili, že to tak úplně není a jsou to spíš pověry, které dárcovství provází,“ říká Boková.

V rámci programu předvedl své magické vystoupení kouzelník Radek Bakalář, známý z pořadu Česko Slovensko má talent. Diváky odpoledne bavila také kapela či vystoupení žongléra. Nechyběl ani dort, který návštěvníkům servírovali sami ambasadoři. V květnu se v rámci iniciativy Na dřeň uskuteční ještě přednáška pro veřejnost a 22. května kulturní event. na pražské Náplavce. „Cílíme především na vysokoškolské studenty. Ti jsou ve věku a kondici, kdy splňují nároky na ideálního dárce,“ dodává Ivana Machoňová, studentka UK a spoluzakladatelka projektu.

Na dřeň je neziskový projekt studentů Univerzity Karlovy. Díky informační a komunikační kampani chtějí oslovit mladé lidi do 35 let věku, kteří mohou do registru vstoupit. Kampaň Květen vrcholí osvětovými přednáškami a doprovodnými kulturními akcemi. Dlouhodobým cílem je informovanost a zbavení tématu darování kostní dřeně všech nežádoucích stigmat.

Do registru může vstoupit pouze člověk ve věku 18-35 let, bez trvalé medikace a zdravotních obtíží. Více informací naleznete na webových stránkách www.nadren.eu.

Zdroj: TZ Na dřeň, Praha 6. května 2014