Motsepe daroval 10 miliónů dolarů na boj proti HIV

29. 1. 2014

Minulý týden na setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu oznámil jihoafrický miliardář a důlní magnát Patrice Motsepe svůj záměr, a sice darovat 10 milionů amerických dolarů na kampaň RED, která bojuje proti HIV/AIDS v Africe.

V rámci kampaně RED, u jejíhož zrodu stál v roce 2006 zpěvák kapely U2 a aktivista Bono Vox, se podařilo získat více než 240 milionů dolarů. Vybrané finanční prostředky jsou využívány na širokou škálu činností v oblasti prevence, léčby a péče spojené s onemocněním HIV/AIDS, ale také s tuberkulózou a malárií. Tyto programy se týkají osmi afrických zemí – Jihoafrické republiky, Svazijska, Lesotha, Ghany, Keni, Rwandy, Tanzanie a Zambie.

„Bono Vox, nadace manželů Gatesových a mnoho dalších donorů a vlád udělalo velký kus práce v boji proti HIV/AIDS, malárii a tuberkulóze, je zde ale stále potřeba mnoho udělat,“ uvedl Motsepe, který daroval peníze skrze rodinnou nadaci Motsepe Family Foundation.

Jihoafrická republika, rodiště Patrice Motsepeho, patří mezi země s nejvyšším výskytem počtu nakažených HIV/AIDS na světě. Více než 17 % obyvatel země (zhruba 6 milionů lidí) žije podle Světové zdravotnické organizace s virem HIV.

Africký miliardář, jehož majetek magazín Forbes odhaduje na 2,6 miliard amerických dolarů, se stal prvním africkým miliardářem, který se připojil k závazku Billa Gatese a Warrena Buffetta, darovat polovinu svého příjmu na dobročinné účely. Důlní magnát bude prostřednictvím své rodinné nadace dotovat iniciativy v oblasti školství, zdravotnictví, nezaměstnanosti a zrovnoprávnění žen.

Zdroj: Forbes (27. 1. 2014): South African Billionaire Patrice Motsepe Gives 10 million to fight HIV/AIDS in Africa, dostupné zde