
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Ze světa členů
6. 3. 2025
Dne 28.1. se v multifunkčních prostorách FLEKSI na Brumlovce uskutečnila konference s názvem Trendy v následné péči o osoby se získaným poškozením mozku. Konference měla neskutečný náboj, jak díky silnému odbornému programu, tak díky všudypřítomné atmosféře sdílení, spolupráce a podpory. Ta byla cítit jak v odborném mezioborovému sdílení, které bylo průnikem precizní lékařské odbornosti, praktické terapeutické zkušenosti, ale i v emocích plynoucích z vlastní zkušenosti pacientů s mrtvicí a následnou rehabilitací.
Další pozitivní energii do konference přinesla spolupráce mimo odborné rehabilitační téma. Byla to energie vyplývající ze spolupráce a podpory od komerčních firem, které tuto obecně prospěšnou konferenci podpořili tím, co každá z nich umí nejlépe. Konference se tak mohla konat v nádherných konferenčních a multifunkčních prostorách FLEKSI s nejmodernějším technickým vybavením, účastníci si užívali skvělé delikatesy z Libeřských lahůdek a cateringu ze Zátiší GROUP, nebo si užili sladkou tečku v podobě švédského konceptu přestávek na kávu FIKA a typických švédských cukrovinek, které poskytla IKEA a poznámky si mohli udělat do stylových zápisníků, které vznikly pouze pro tuto konferenci a vytiskla je tiskárna Flora. Díky této podpoře měla konference profesionální úroveň velkých mezinárodních konferencí, příjemnou domácí atmosféru a při tom byla díky symbolickému vstupnému dostupná všem, které téma následné rehabilitace a návrat lidí po mrtvici do aktivního života a práce zajímá.
Konference byla zaměřená na zvyšování kvality života lidí, kteří prodělají mrtvici a v návaznosti na akutní lékařskou péči se snaží vracet zpět do aktivního života. Zjednodušeně jde o to, aby lidé, kteří mají po prodělané mrtvici následky v podobě velmi různorodých hendikepů, dostali maximum informací, jak dále postupovat a kdy, kde, a jak dále rehabilitovat. V tomto procesu, kterému se říká následná rehabilitace, existuje v současné době spousta překážek, kvůli nimž se mnoho pacientů ke kvalitní rehabilitaci nedostane a zbytečně tak zůstává jejich životní potenciál a kvalita života nenaplněny. A právě odstranění těchto bariér bylo hlavním programem konference.
V současné době mezi tyto bariéry patří zejména nedostatečná informovanost pacientů a neexistující provázanost a návaznost jednotlivých oblastí komplexní rehabilitace. Program konference měl za úkol představovat odpovědi ohledně lepšího sdílení a spolupráce zejména mezi akutní lékařskou péčí po mrtvici reprezentovanou nemocnicemi a rehabilitačními ústavy a rehabilitací následnou představovanou ambulantními službami včetně stacionářů, rehabilitačními ústavy a sociálními službami. Mezi speakery byli jak primáři a vedoucí lékaři rehabilitačních oddělení nemocnic, tak psychoterapeuti, ergoterapeuti z návazných ambulantních služeb, ale se svojí životní zkušeností vystoupili i speakři, kteří mrtvici prožili, a jejich rodinní příslušníci, kteří jim s procesem návratu do aktivního života pomáhali. Výsledkem byl velmi silný zážitek 70 účastníků a 13 speakerů.
Mým největším osobním zážitkem byl neskutečný pocit spolupráce, podpory a ochoty se zapojit mezi všemi zúčastněnými od speakerů, přes organizátory a sponzory až k účastníkům. Ještě nikdy v životě se mi nestalo, že bych se hned po konci tak náročné akce tolik těšil na příští ročník.
Konferenci pořádala naše obecně prospěšná společnost ERGO Aktiv, která vrací do aktivního a pracovního života převážně mladé lidi po mrtvici a sama svým zaměřením stojí na pomezí zdravotnických a sociálních služeb, respektive zdravotní a sociální rehabilitace.
Držím palce společenské zodpovědnosti organizací jako celku, ale i drobné spolupráci mezi firmami a jednotlivci. Výzkum totiž jasně ukazuje, že pomoc druhým má blahodárný vliv na naše srdce a cévy. Pomáhejme si a mrtvice pro nás zůstane jen tématem pro konference.
Honza König, ředitel ERGO Aktiv
Ze světa členů
Ze světa členů