Muž zůstává v kuchyni, žena jde do práce… Umělec mění ve starých reklamách zažité role

19. 2. 2018

Libanonský umělec a fotograf Eli Rezkallah mění ve starých vintage reklamách z 50. let 20. století genderové role a dává jim tak nový pohled na role mužů a žen v současné společnosti. Ve svých dílech upozorňuje na téma rovnosti pohlaví.

Eli Rezkallah, 31letý umělec a fotograf z Bejrútu v Libanonu, mění pohled na sexismus v reklamě. Umělec nedávno vytvořil sérii fotografií, který nazval “V paralelním vesmíru” (“In a Parallel Universe.”). “Podařilo se mi představit si paralelní vesmír, kde jsou role mužů a žen obráceny. Muži si tak mohou vychutnat vlastní sexistický pohled na vlastní kůži,” uvádí Eli Rezkallah.

Série fotografií obsahuje nově nafocené sexistické vintage reklamy z poloviny 20. století, ve kterých jsou změněny genderové role. Rezkallah pro HuffPost řekl, že cílem jeho série je upozornit na absurditu genderové nerovnosti. Nápad na vytvoření fotografií dostal během rodinné návštěvy u příležitosti oslav díkuvzdání v New Jersey. Během večeře si fotograf vyslechl zvláštní konverzaci: “Slyšel jsem, jak můj strýček mluví o tom, jak ženy lépe vaří, pečují o kuchyni a skvěle plní své ženské povinnosti. I když vím, že ne všichni muži takhle smýšlejí, byl jsem překvapen, že někteří to stále dělají.”

Rezkallah se pro HuffPost vyjádřil, že po vyslechnutí rozhovoru se ukázalo, že v dnešním světě jsme dosud nedosáhli rovnosti pohlaví. Rozhodl se zdůraznit tuto myšlenku pomocí reklam jako ze seriálu „Mad Men“.

“Přesto, že tyto reklamy byly vyrobeny v 50. letech 20. století, a někteří lidé je vnímají jako vintage, ve chvíli, kdy jsem slyšel rozhovor mého strýce, tak jsem pochopil, že jejich esence je stále přítomna v záhybech dnešních moderních sociálních struktur,” řekl Rezkallah.

“Napadl mě jediný způsob, jak mohou lidé jednoduše pochopit, co je zde špatné. Vizuálně komunikovat toto téma tak, že se jednotlivé role pouze vymění.” dodal pro HuffPost umělec, který se sám považuje za feministu. Eli doufá, že jeho fotky budou vybízet ke změně pohledu na problematiku rovnosti pohlaví. “Doufám, že lidé, kteří jsou zachyceni v stereotypních rolích pohlaví uložených patriarchálními společnostmi, budou schopni vidět trhliny a nedostatky v omezeních, která nám umožňuje vidět tento projekt.”

 

Chcete-li se dozvědět více o tvorbě Eli Rezkallaha, podívejte se na jeho webové stránky či jeho Instagram.


Zdroj: Artist Gives Vintage Ads A Feminist Makeover By Swapping Gender Roles The Huffington Post. [online]. Copyright © 2018 HuffPost MultiCultural/HPMG News. All [cit. 19.02.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.