Muži, kteří pletou, boří genderové stereotypy

17. 1. 2017

Pletení, co by řemeslo, bylo téměř vždy spojováno s ženami, a jako takové bylo považováno vždy za něco zcela ženského.

Skupina mužů v Chile známá jako Knitting Men (Muži, kteří pletou) se tento genderový stereotyp snaží zpochybnit a budovat prostředí, které je více tolerantní a respektuje rozdíly.

Vše začalo u Claudia Castillema, kterého pletení nadchlo a začal jej vučovat. Netrvalo dlouho a Claudio zjistil, že je o pletení v Santiagu veliký zájem, a to překvapivě i mezi muži. Na sociální sítě umístil video, které mělo velký ohlas a přilákalo k pletení další muže. Hnutí Muži, kteří pletou tímto započalo.

Úspěch pokračoval i díky crowdfundingové kampani #NosGustaTejer na Kickstartru, kde během chvíle muži získali potřebnou částku k rozjetí projektu. Díky kampani se tak hnutí stalo populárním a myšlenka se tak dále šířila směrem k dalším mužům se zájmem o pletení.

“Pořádáme bezplatné workshopy a dny otevřených dveří pro muže, kteří se chtějí naučit plést, nebo se jen zapojit do přednášek a besed, které popularizují cíle naší skupiny,“ vysvětluje Claudio na stránce kampaně.

Myšlenka celého projektu inspirovala už muže i v Argentině, Uruguayi, Kolumbii, Ukrajině i Mexiku, kde se sami začali sdružovat v podobných skupinách.

Upletení páru ponožek nebo šály nejen podpoří kreativitu, zažene čas ještě v chladných a temných podvečerech, navíc ale také může napomoci se snížením stresu.

Volně přeloženo z: Meet The Men Challenging Knitting Gender Stereotypes