Na cestě k zastavení přívalu plastů do životního prostředí

28. 3. 2017

V reakci na kampaň OSN za životní prostředí #CleanSeas se Indonésie v minulém měsíci zavázala snížit znečištění plastem o neuvěřitelných 70 % do roku 2025.

Tento závazek představuje ohromný krok vpřed ve snižování více než 8 milionů tun plastového odpadu, který každoročně končí v našich oceánech. Toto je ale jen začátek. Abychom zastavili příval plastů do životního prostředí, je potřeba vyšší aktivizace celé společnosti.

Zakladatelka Koalice pro plastové znečištění Plastic Pollution Coalition, Dianna Cohel, vnímá závazek Indonésie za významný. V nedávné době se účastnila expedice z Bali do Komoda, která dokumentovala znečištění v daném regionu. „Každá pláž, každý útes, který jsme navštívili, byly zaneseny hromadou odpadků. Viděli jsme korály zapletené v plastech, kusy plastových odpadů plovoucí na otevřeném moři, jednorázové kelímky, brčka, lahve a tašky v hloubce deseti stop od nejvzdálenější pláže,“ říká Dianna Cohen. Ukázku z dokumentárního videa lze shlédnout zde.

Skutečně mi to láme srdce, má dcera se teprve začala potápět a já mám obavy, že za pár let už nebude mít možnost vidět přírodu tak, jak jsem ji mohl spatřit já,“ říká Dalton Ambat, potápěč, který působí v této oblasti již přes dvacet let, a jen s lítostí pozoruje přibývající množství plastových odpadů v moři.

Záplava plastovými odpadky není problémem jen Indonésie. Ve skutečnosti Severní Amerika nebo evropské země spotřebují až pětkrát více plastu na osobu než obyvatelé v Asii. Ročně Američané spotřebují přes 30 milionů tun plastu, ze kterých je recyklováno pouhých 8 %. Fotograf Pete Oxford to vyjádřil přesně: „V západním světě řekneme prostě jen ‘vyhodit pryč‘, ale ono není žádné ‘pryč‘. To místo, kde všechno končí, je právě ‘tady‘.“

Lze řešit tyto environmentální hrozby způsobené lidským chováním? Velký krok vpřed představují právě takové závazky, které byly přijaty nedávno v Indonésii či v jiných zemích. Ale je potřeba zapojit i další země a řešit otázky, jako je produkce plastů pro jednorázové použití a další. Zásadní je také připravenost a aktivita společnosti plnit závazky, ke kterým se vlády jednotlivých zemí zaváží.

Aktivita ve snaze zastavit příval plastových odpadků naštěstí vzrůstá, ke světové koalici Plastic Pollution se připojilo přes 500 organizací a vzájemně tak sdílejí nejen kreativitu, ale i prostředky k dosahování společných cílů.

Jednorázové obaly představují velkou hrozbu a je nezbytné změnit naše postoje k nim. Dále již nebudeme potřebovat brčka v našich nápojích, jednorázové nákupní tašky, kelímky na kávu nebo plastové lahve na pití… Máme přeci na výběr z nepřeberného množství výrobků, které nabízejí opakované použití. Látkové nákupní tašky, vlastní lahve či hrnky na kávu. Sdílejme své zkušenosti, tvořme nové normy. Iniciativu je nezbytné vyvíjet také ze strany zákonodárců. Podpora formou různých motivačních programů může dát trhu jistý impuls, jak zvýšit zájem o problematiku snižování plastových odpadů.

A začít můžete již brzy. Český svaz ochránců přírody a spolek Ekosmák společně organizují 8. dubna 2017 největší dobrovolnickou úklidovou akci v České republice „Ukliďme svět, Ukliďme Česko 2017“. Tisíce dobrovolníku v tento den spojí své síly, aby společně přidaly ruku k dílu a ulevily tak české přírodě.

Protože není žádné ‘vyhodit pryč‘… tak pojďme všichni spojit své síly a vytvořme svět bez znečištění platovým odpadem.