Na londýnském maratonu bylo ušetřeno 200 000 plastových lahví

1. 5. 2019

O víkendu běžely tisíce lidí maraton ulicemi Londýna. Tento rok byl však maraton jiný než v minulých letech.

Udělal totiž krok směrem k ekologii a udržitelnosti, a to v podobě neplastových jedlých vodních kapslí, které byly rozdávány běžcům namísto plastových lahví. Běžci musí zůstat na trase dlouhé 26,2 míle hydratovaní, ale dopad stovek tisíc plastových lahví na životní prostředí je na pováženou. V roce 2018 jich bylo použito asi 920 000. Organizátoři doufali, že když budou podávat na některých stanovištích tyto kapsle a na jiných kompostovatelné kelímky, ušetří tak 200 000 plastových lahví, které by jinak byly použity.

Pozornost se zaměřila na londýnský startup Skipping Rocks Lab. Namísto tradičních jednorázových lahví na vodu byly běžcům podávány kapsle, které obsahovaly vodu v přírodní membráně z mořské řasy.

„Tento maraton je milníkem.“řekl CNN Rodrigo Garcia Gonzalez, spoluzakladatel startupu. „Doufáme, že ukážeme, že to může být v budoucnu široce využíváno.“

 

Obal Ooho vodních kapslí může být taky sněden, případně pokud ho běžci nechtějí jíst, rozpadne se za 6 týdnů. Ve srovnání s tím se plastová lahev rozpadá 450 let.

Kapsle byly používány také na hudebních festivalech. Startup v současné době pracuje na výrobě alternativ k potravinářské folii a plastové výstelky jednorázových kelímků na kávu.

V dalším kroku směrem ke snižování negativního vlivu maratonu na životní prostředí organizátoři také údajně garantovali, že lahve na vodu, které byly poskytnuty, byly alespoň částečně vyrobeny z recyklovaného plastu. Tyto lahve potom byly údajně sesbírány a opět recyklovány. Lahve byly sesbírány v Tower Hamlets, Greenwichi, Southwarku, Canary Wharf a vráceny k opětovnému využití jako nové lahve.

Ředitel maratonu Hugh Brasher řekl, že „změny a pokusy, které tento rok představujeme mají potenciál změnit způsob, jakým budou v budoucnosti pořádány velké akce.“


Zdroj: These Plastic-Free Water Pods Were Handed Out to London Marathon Runners. [online]. Copyright © 2012 [cit. 01.05.2019]. Dostupné ZDE.