Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

18. 10. 2021

Nadace OSF dlouhodobě podporuje vznik nových smysluplných digitálních služeb pro veřejnost z iniciativy nevládních i vládních neziskových organizací. Letos vyhlašuje již 9. ročník soutěže s názvem Společně otevíráme data, v níž oceňuje aplikace přínosné pro společnost, které využívají dostupná otevřená městská data či data z oblasti zdraví, vzdělávání a životního prostředí.

Registrace se otevírá 1. září, slavnostní vyhlášení vítězů soutěže proběhne 23. listopadu v rámci Civic Tech Open 2021.

“Digitální technologie jsou dnes už dávno neodmyslitelnou součástí každodenního života. Oblast civic tech – tedy využití technologií pro občany – je u nás ale stále na počátku. V Nadaci OSF věříme, že otevřená data a open source technologie nejen zlepšují kvalitu života, ale rovněž přispívají k aktivnímu občanství a vytvářejí nové společenské, kulturní a ekonomické příležitosti pro stát a jeho občany. Prostřednictvím soutěže na to chceme poukázat a podpořit projekty, které jsou neziskové a jejichž primárním cílem je pomáhat řešit společenské a environmentální problémy v oblastech, které považujeme z hlediska aktuálního vývoje a využití open dat za klíčové,” říká Josef Šmída, koordinátor projektu Náš stát, naše data.

Letos se klání uskuteční ve 4 kategoriích – městská data, zdraví, vzdělávání a životní prostředí. Cílem je podpořit projekty, které usnadňují lidem každodenní život, zvyšují informovanost občanů a jejich zapojení do veřejného dění, pomáhají autoritám přijímat adekvátní rozhodnutí založená na kvalitní datové analýze, přispívají ke snižování nežádoucího dopadu lidské činnosti na životní prostředí, zvyšují kvalitu a dostupnost veřejného vzdělávání, nebo upozorňují na významný společenský problém.

Přihlášené projekty vyhodnocuje odborná hodnotící komise. V každé kategorii vyhrává jedna aplikace, jejíž tvůrci obdrží finanční odměnu ve výši 30.000 Kč na její další rozvoj. V loňském roce se na nejvyšší stupeň vítězů postavila například Mapa autismu, jakožto nástroj k lepšímu plánování podpory rodinám, aplikace Kam s ním?, která pomáhá vracet odpad do cirkulárního systému, či ucelený Přehled odběrových míst na COVID-19 v Praze a Středočeském kraji, jenž občanům umožňuje rychle reagovat na zhoršující se epidemiologickou situaci.

Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií se uskuteční 23. listopadu v pražském Centru současného umění DOX jako vyvrcholení programu akce s názvem Civic Tech Open 2021. Ta si klade za cíl představit nejnovější trendy na poli digitalizace a aktuálního technologického vývoje, podpořit kvalitní digitální projekty občanské sféry a vytvořit prostor pro setkávání lidí napříč sektory, aby mohli sdílet příklady dobré praxe a navázat otevřenou spolupráci. V té totiž spočívá největší přínos technologickému vývoji i zlepšení kvality života široké veřejnosti.

Pravidla soutěže

Harmonogram:

  • Otevření registrace do soutěže: 1. září 2021
  • Uzavření registrace do soutěže: 20. října 2021
  • Datum slavnostního vyhlášení vítězů soutěže: 23. listopadu v Auditoriu DOX

Partnerem soutěže je Y Soft, partnerství jednotlivým kategoriím poskytují CZ.NIC, Český telekomunikační úřad a MojeID. Mediálním partnerem je Lupa.cz.


Zdroj: Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!. Nadace OSF. Tisková zpráva. 31. srpna 2021.

Související

Mladí mění Říčany. Unikátní projekt je ve finále mezinárodní soutěže oceňující inovace v politice

Přejít na článek