Naděje v tréninkové kavárně

Ze světa členů

29. 5. 2024

Neziskovka Green Doors dlouhodobě působí v oblasti duševního zdraví. Předává naději, že s duševní nemocí lze pracovat a žít plnohodnotný život. Provozuje tři tréninkové kavárny, kde poskytuje pracovní a sociální rehabilitaci pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Pomáhá lidem v návratu do zaměstnání a doprovází je na jejich cestě zotavení. Zároveň aktivně mění postoje veřejnosti k tématu duševního zdraví.

A co si pod tréninkovou pozici představit? Trénink komunikace v přirozených pracovních vztazích a zvládání různých sociálních situací, obnovení či ověření praktických i sociálních dovedností (paměť, pozornost, soustředění se, denní režim a podobně), učení se, jak pracovat s únavou, v zátěžových situacích, jak zvládat stres, nalezení soběstačnosti a vlastních silných stránek nebo prvopočáteční aktivizaci po dlouhodobějším výpadku z práce nebo školy a přijetí onemocnění, nalezení vlastních potřeb a práce s nimi.

Kromě tréninkových kaváren nabízí Green Doors služby Cesta do práce a Sociální poradna, které pomáhají lidem se zkušeností s duševním onemocněním najít pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce podle jejich přání, možností a dovedností. Spolupracuje s celou řadou zaměstnavatelů, kteří věří, že zaměstnávání lidí se znevýhodněním je samozřejmostí.

Sociální poradna nabízí sociální poradenství a další aktivity, které pomáhají na cestě zotavení. Nabízejí pomoc se stabilizací finanční situace, s dávkami, důchody, dluhy. Doprovod na úřady a pomoc s vyřízením úředních záležitostí, v oblasti bydlení či odborné poradenství v krizových životních situacích.

Organizace podporuje i duševní zdraví v pracovním prostředí, třeba aktivitou Psymulátor – zážitkový stan, kde máte možnost si na vlastní kůži prožít symptomy duševního onemocnění, nebo Živé knihy, kde si můžete místo knížky pronajmout čas člověka se zkušeností s duševním onemocněním.

Když pomáhají ponožky

Všichni to máme občas v hlavě zamotaný jako klubko vlny. Díky pomoci okolí se ten chumel stává přehlednějším, skrumáž provázků se rozplétá a vzniká jedna jednoduchá linka, po které můžu kráčet klidněji, protože vím odkud a kam.” V roce 2022 představili novou kolekci ponožek s motivem Hlavě klid, který je od české umělkyně Lucie Sedláčkové.

Ponožky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů od české firmy we are ferdinand. Letos připravili ponožky ve dvou nových barvách – fialové a zelené. Zakoupením ponožek získáte nejen nový módní doplněk, ale také přispějete k pozitivní změně v oblasti duševního zdraví.

Podpoříte lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Posílené sebevědomí, pracovní úspěchy a radosti ze zvládání každodenních povinností jsou jen zlomek toho, co zažijí v tréninkových kavárnách při jejich cestě k úzdravě.


Zdroj: Naděje v tréninkové kavárně. Green Doors. Blogový článek

Související

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Přejít na článek