Najděte si svého experta. Portál Um sem um tam propojuje neziskovky a profesionály

7. 11. 2019

Expertní dobrovolnictví už je v zahraničí zavedeným pojmem. A začíná být populární i u nás. Propojuje neziskové organizace, které potřebují pomoc, s odborníky z řad profesionálů, například s právníky, grafiky nebo marketingovými specialisty.

Jedním z míst, kde mohou neziskovky najít experty, je portál Um sem um tam.

Jak to funguje? Představme si, že na jedné straně je grafik, který má pár hodin volného času a chce pomoct smysluplnému projektu. Na druhé straně je neziskovka, třeba malá organizace o pár lidech, která potřebuje navrhnout letáčky. Nezisková organizace si dá žádost na www.umsemumtam.cz.Ten, kdo ovládá grafiku, tam tuhle žádost najde, letáčky navrhne a pošle organizaci zpátky.

Vidět to z jiné bubliny

Co přinese neziskovkám expertní dobrovolnictví je na první pohled jasné. S nulovými náklady se dostanou k cennému know-how od dobrovolníků. Ale nezůstává to pouze u toho:Je to zároveň skvělá možnost získat náhled od někoho jiného, z jiné sociální bubliny. Já osobně to vnímám i jako cestu k osobním vazbám, z dobrovolníka se může stát dlouhodobý podporovatel organizace,“ říká Veronika Ferto z hradecké organizace PROSTOR PRO, která pomáhá při hledání cest z obtížných životních situací.

 

Nejen dobrý pocit

A výhody pociťují i samotní dobrovolníci. „Jako skaut mám k dobrovolnictví blízko. Přijde mi důležité pomáhat tam, kde můžu být přínosem. Dobrovolnictví mi přináší radost,“ popisuje svoji motivaci Lukáš Spurný z T-Mobilu. Kromě dobrého pocitu dobrovolníci získávají nové dovednosti, zkušenosti a kontakty. Dobrovolnická zkušenost bývá atraktivní položkou v životopise a pomáhá vyplnit čas při hledání nové práce.

Unikátní web

Um sem um tam je v současnosti jediným českým portálem zaměřeným pouze na expertní dobrovolnictví. Na webu je v tuto chvíli zaregistrovaných 1400 neziskových organizací a o tisícovku více dobrovolníků. Za pět let působení projektu Um sem um tam dokončili dobrovolníci přes 1500 výzev a ušetřili tak neziskovkám více než 10 mil korun.

Více informací najdete na sdruzenivia.cz a na umsemumtam.cz.


Zdroj: Sdružení VIA, z. ú.