Napínavé vyprávění pro děti o světě, který se nenávratně mění

20. 8. 2021

Příběh s velmi silným poselstvím od Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové, který děti učí, aby měly rády svou planetu, a přibližuje jim Cíle udržitelného rozvoje od OSN. Dechberoucí ilustrace ke změně klimatu, úbytku biodiverzity nebo třeba migraci od Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzany Mulíčkové. To je kniha „Mia a svět”, která právě přichází do předprodeje.

Naše planeta i život na ní se proměňují – a to rychleji než kdy předtím. Devítiletá Mia má proto spoustu otázek: Proč někde lidé trpí hlady, zatímco jinde se jídlo vyhazuje? Kvůli čemu se válčí? Jak ovlivňujeme přírodu a zvířata? S babičkou a rodiči se proto snaží zjistit, jak by mohli planetě pomoct. I když to není jednoduché povídání, nakonec dojdou k nadějnému závěru: na Zemi můžeme žít i tak, abychom její krásy zachovali i pro další generace.

Knihu vydává nakladatelství Albatros společně s Asociací společenské odpovědnosti. Z každého prodaného výtisku navíc putuje 50 Kč ve prospěch organizace Junák – český skaut na rozvoj skautských aktivit a výprav dalších holek a kluků za lepším světem.

Knihu lze zakoupit již od 20. srpna v předprodeji na www.albatrosmedia.cz. V předprodeji navíc můžete ke knize jako dárek získat vědomostní SDGs pexeso, které děti učí poznat nejen globální cíle, ale zároveň rozvíjí jejich pozornost, paměť a logické uvažování. Vrchní stranu karet tvoří ilustrace Renáty Fučíkové z obálky knihy.

Slavnostní křest knihy proběhne 16. září 2021 na slavnostním galavečeru předání Cen SDGs 2021 Asociace společenské odpovědnosti v zahradách Černínského paláce na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Pro rodiny s dětmi bude v sobotu 18. září 2021 na stejném místě připraveno autorské čtení s Bárou Nesvadbovou a bohatý doprovodný program včetně unikátní světelné a hudební instalace rozanimovaných ilustrací z knihy od Renáty Fučíkové. Do prodeje bude kniha „Mia a svět” v knihkupectví uvedena 20. září 2021, symbolicky u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje.

Knížka, která hladí svým něžným příběhem. Je plná pravd a pocitů. Takových, ke kterým si ale nejprve musíme najít cestu, prožít si je a uvidět. Zdá se, že dětem to jde někdy lépe než dospělým. Přála bych všem dětem a rodičům, aby se od sebe vzájemně učili. Teprve potom věta: ze všeho nejvíc bych si přála změnit svět, nebude jen plácnutím do vody, ale začátkem úžasných věcí.”
Martina Viktorie Kopecká, duchovní

Někdy mi přijde, že největším úkolem nás dětí je chránit naše rodiče.“ píše se v této krásné knize. O síle a moudrosti dětí věděla i jiná, mnohem starší kniha, Bible, která v žalmech před tisíciletími o Bohu píše, že „ústy nemluvňat a kojenců vybudoval mocný val“ a tuto prastarou větu opakuje Ježíš i farizeum, kteří si dodnes myslí, že svět patří jim a že si jej mohou ničit podle svých ekonomických zájmů. Tato kniha ukazuje pokroucený svět dospělých očima dětí, které prahnou po vysvětlení a zároveň po spravedlnosti. Snad ústy dětí se napraví tento svět, který je více jejich než náš. Přál bych si takovou knihu mít v dětství.”
Tomáš Sedláček, ekonom

Jak vysvětlit dětem, proč svět funguje tak, jak funguje? Proč existuje nespravedlnost, proč mezi námi chodí zabednění mužové, proč lidi mezi sebou válčí a proč si den co den hloupě a přitom vědomě pálíme půdu pod nohama? Možná není pro rodiče těžší úkol. Knížka s krásnými ilustracemi Renáty Fučíkové jim v tom může hodně pomoct. A třeba i je samé donutí přemýšlet, v jakém světě žijeme a jaký chceme nechat našim dětem…”
Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes Česko

Související

Studie: V Česku chybí data o digitálně vyloučených osobách a osobách ohrožených digitálním vyloučením

Přejít na článek