Návrhář má v rukou až 80 procent environmentálního dopadu produktu

15. 5. 2015

I proto se v Praze na konci května nejen pro módní návrháře konají hned dva workshopy o udržitelné módě.

Pojďme se nejprve podívat na základní fakta:

  • V módním průmyslu je zaměstnáno 60 miliónů lidí. Většina z nich pracuje v zemích třetího světa, v podmínkách, které jsou nechvalně známé jako novodobé otroctví.
  • Módní průmysl je druhý nejšpinavější na světě. Přispívá ke globálnímu oteplování, znečišťování pitné vody a její velké spotřebě, erozi půdy a mnoha dalším závažným problémům, které mají přímý dopad na lidské zdraví.
  • Jen v Americe se ročně vyhodí 13 miliónů tun textilního odpadu.
  • Jeden z pěti Britů přiznává, že oblečení vyhazuje i po jednom použití.
  • 15 % textilu se stává odpadem ještě dřív, než se z něj stane oděv.

Tyto a mnohé další šokující informace daly vzniknout například nevládní organizaci Redress, která si klade za cíl vystřihnout odpad z módy. Na pomoc si bere studenty z celé Asie a Evropy v rámci soutěže EcoChic Design Award, o které jsme se již zmiňovali v jedné z našich předchozích aktualit. Studenti navrhují kolekce podle jedné ze tří technik udržitelného navrhování. Letos se do soutěže poprvé mohou zapojit i návrháři z České republiky a Slovenska. Finalisté odjedou na týden do HongKongu a vítěz dostane roční kontrakt u mezinárodně uznávané značky. Lákavé, že?

Praktické informace:

Ať už jste student, nebo profesionál, či pokud se chcete dozvědět o zodpovědném navrhování oděvů více, přijďte na další ‘S’ Fashion Workshop, již 27. května 2015. Workshop se koná od 17 hod. v kavárně Krásný Ztráty, Náprstkova 10 v Praze. Cena workshopu je 690 Kč, s kódem ACSR získáte 10% slevu.

Registrace zde. Více také na Facebooku zde.

Pokud si chcete rovnou založit svou vlastní značku, doporučujeme workshop BOOST. Ten se koná 22. až 24. května v prostorách CZECHDESIGN, Vojtěšská 3 v Praze. Cena workshopu je 2 440-2690 Kč.

Registrace zde. Více také na Facebooku zde.