Nejštědřejší den v roce se blíží! Zapojte se i vy 27. listopadu do oslav svátku Giving Tuesday

30. 10. 2018

Nocleženka, vybavení terapeutické místnosti nebo zimní boty a oblečení – co mají společného? Každou věc ze zmíněné trojice někdo potřebuje.

Nocleženka je kupon pro lidi bez domova, díky ní mohou strávit noc v teple v noclehárně Armádě Spásy. Novou hernou pro týrané děti chce rozšířit svoje kapacity pražské Dětské krizové centrum, aby nemuselo odmítat závažně ohrožené a traumatizované malé pacienty. Zimní oblečení shání pro uprchlíky v Moldavsku Charitativní centrum pro uprchlíky v Brně. Projekty, které vyzývají společnost s žádostí o pomoc – a to prostřednictvím největšího světového svátku dárcovství, který je spojuje: Giving Tuesday.

 

Giving Tuesday je nejštědřejším dnem v roce. Už od roku 2012 se ve světě slaví vždy v úterý po Dni díkůvzdání a po Black Friday, jako protipól k materialismu a hromadění. Giving Tuesday letos připadá na úterý 27. listopadu. V České republice jej oslavujeme již třetím rokem, a to díky zastřešení Asociace společenské odpovědnosti. „Giving Tuesday je opak honu za slevou a konzumem, nutí člověka se na chvíli zamyslet, zastavit a vrátit společnosti něco zpět. Zároveň hezky otevírá nadcházející vánoční charitativní sezonu,“ říká ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

 

Do Giving Tuesday se nemusí zapojovat jen neziskové organizace s žádostí o finanční či jinou pomoc – světová výzva je určená i všem ostatním. Své služby a expertízy nabízí zdarma nebo za symbolickou cenu řada firem i mezinárodních společností. Například člen Asociace společenské odpovědnosti a podnik s dlouhou historickou tradicí, Plzeňský Prazdroj, se v rámci Giving Tuesday rozhodl darovat čas a vědomosti zaměstnanců v několika vybraných oblastech. Neziskovému sektoru nabízí školení a workshopy třeba z oblasti lidských zdrojů, financí, daní nebo komunikace.

Svůj čas dávají k dobru i jednotlivci, kteří mohou svojí prací pomoci místním komunitám, charitám nebo spolkům. Loni se v České republice do projektu Giving Tuesday zaregistrovalo přes 170 výzev a podařilo se darovat 7 384 455 Kč. Zapojte se letos i vy! Přihlaste svoji výzvu na stránkách www.giving-tuesday.cz, dejte o ní vědět a inspirujte i ostatní k darování a dobrovolnictví.