Největší iniciativa společenské odpovědnosti funguje už i v ČR

7. 4. 2015

Největší iniciativa společenské odpovědnosti na světě Global Compact, která funguje pod záštitou OSN, vstoupila 2. dubna 2015 také do ČR.

Memorandum ke vzniku české Národní sítě podepsali na Ministerstvu průmyslu a obchodu Georg Kell, ředitel a zakladatel UN Global Compact, s Lucií Mádlovou, představitelkou Národní sítě Global Compact Česká republika a ředitelkou Asociace společenské odpovědnosti, která se stala její hostitelskou organizací.

Ve světě je do platformy zapojeno téměř 13.000 organizací z více než 160 zemí. „Jde o sdílení zkušeností, předávání know-how, návod velkých společností těm malým, jak mají společensky odpovědné chování dělat,“ řekla ČTK představitelka Národní sítě Global Compact Česká republika, Lucie Mádlová.

„Společenská odpovědnost zatím v ČR zdaleka není tak silným tématem jako v mnoha zemích na západ od našich hranic,“ řekl ministr průmyslu a obchodu, Jan Mládek. Patří podle něj do ní korektní a férové podnikání, péče o zaměstnance, všechny formy podpory sportovních, kulturních a společenských aktivit či dobrý vztah k životnímu prostředí.

Celkový počet zaměstnanců, kteří se do platformy zapojili, je celosvětově téměř 60 milionů. Nejvíce signatářů pochází ze Španělska. ČR v ní dosud chyběla.

„Založení nové sítě vysílá jasný signál, že firmy v Česku jsou připraveny zvýšit své odhodlání integrovat principy společenské odpovědnosti a firemní udržitelnosti do svých strategií, a inspirovat ostatní společnosti, aby je následovaly,“ uvedl ředitel a zakladatel UN Global Compact, Georg Kell.

Česká národní síť tuzemským firmám přináší šanci na sdílení a přenos mezinárodního know-how, výměnu zkušeností se světovými lídry, cenné kontakty a zisk celosvětové prestiže. „Nefinanční reporting dle UN Global Compact je navíc kompatibilní s připravovanými direktivami EU a firmám tak výhledově ušetří velké množství práce,“ doplnila Mádlová.

Fotogalerii ze slavnostního aktu podpisu memoranda ke vzniku české Národní sítě na Ministerstvu průmyslu a obchodu včetně zasedání řídícího výboru a tiskové konference s Janem Mládkem, ministrem průmyslu a obchodu, zobrazíte zde.

Na slavnostní akt podpisu memoranda ke vzniku české Národní sítě na Ministerstvu průmyslu a obchodu navazovala Mezinárodní konference společenské odpovědnosti UN Global Compact v ČR, na které exkluzivně vystoupil Georg Kell, zástupci signatářů základních principů Global Compact v ČR (IKEA, T-Mobile a ROSSMANN) a představitelé Národních sítí Global Compact z Francie a Německa.

Prohlédněte si oficiální stránky Národní sítě Global Compact Česká republika www.globalcompact.cz.

Fotogalerii z odpolední mezinárodní konference v Impact Hub Praha zobrazíte zde.