Německá vláda představila plán pro textilní průmysl: 50 % udržitelných textilií do roku 2020

4. 9. 2017

Německá spolková vláda zveřejnila plán opatření s konkrétními kroky, na základě kterých má textilní průmysl více dbát na životní prostředí a sociální spravedlnost.

Vláda se jako člen Aliance pro udržitelné textilie (Bündnis für nachhaltige Textilien) zavázala k 27 cílům a mnohým opatřením například v oblastech sociální odpovědnosti nebo zamezení používání jedovatých chemických látek.

Cílem vlády je, aby do roku 2020 pocházelo 50 % textilií vyrobených pro Německo z udržitelné produkce. Vláda poskytne podnikatelům informace a poradenství, navíc je bude motivovat k investicím do výroby z udržitelných textilních materiálů. Kompletní plán opatření vlády je možné stáhnout na tomto odkazu (dostupné v německém jazyce).

Aliance pro udržitelné textilie zavede tento rok se svými 150 členy okolo 1500 konkrétních zlepšení napříč dodavatelskými řetězci. Bude se jednat například o udržitelné zacházení s vodními zdroji na polích s bavlnou, protipožární opatření v textilkách nebo spravedlivé platy pro šičky. Všichni členové se zavázali, že budou každoročně zavádět ambiciózní opatření a nechávat své pokroky přezkoumávat nezávislým institutem.

Aliance pro udržitelné textilie byla založena v roce 2014 z iniciativy německého spolkového ministra pro rozvoj Gerda Müllera. V současné době se v ní angažuje okolo 150 podniků, sdružení, odborů, nevládních organizací a spolkových ministerstev. Členové Aliance nyní tvoří asi polovinu obratu maloobchodu s textiliemi v Německu. Kromě svých individuálních cílů prosazují členové i společné iniciativy. Aliance také se osvědčila jako mediátor v kauze požáru textilní fabriky v Pákistánu v roce 2012 a zásadně se zasadila o odškodnění obětí neštěstí.

Zdroj: Bundesregierung stellt erstmals Textil-Maßnahmenplan vor: 50 Prozent nachhaltige Textilien bis 2020 – CSR in Deutschland [online]. Volně přeloženo z německého jazyka, srpen 2017, celý článek dostupný zde.