(Ne)normální zamířili do škol

26. 10. 2017

Co kdybyste si namísto knihy půjčili lidi a ti by vám pak sami vyprávěli příběhy? Přesně tak to udělaly organizace Tamtamy o.p.s. a OZP Akademie z.ú., které se na třech pražských školách rozhodly prezentovat svůj společný projekt - knihu (Ne)normální.

Kniha, která vyšla v tištěné podobě díky finanční podpoře pražského magistrátu, je neobyčejnou sbírkou osudů a příběhů lidí, kteří se v životě setkali s vážnější nemocí či hendikepem. Několik z těchto příběhů si studenti mohli vyslechnout přímo z úst jejich hlavních hrdinů. Ti se totiž do škol vypravili společně s autorkou knihy, novinářkou Veronikou Cézovou.

(Ne)normální je kniha o lidech s neobyčejnými osudy. Autorka v ní na příbězích šestnácti hendikepovaných lidí ukazuje, jaké to je žít se zdravotním postižením, denně se potýkat s překážkami a bariérami, a přitom se nevzdávat. K prezentaci příběhů využily Tamtamy a OZP Akademie koncept živé knihovny, kdy si lidé místo knížek „půjčují“ lidi neboli živé knížky a z nich pak čtou – prostřednictvím sdílení osobní zkušenosti a příběhů.

Tak si třeba studenti obchodní akademie v Resslově ulici mohli poslechnout vyprávění téměř nevidomé Petry, Líby, která se potýká s duševní nemocí, a Oldy, který má od dětství fyzický hendikep. Na střední škole Jarov měli studenti zase možnost si „popovídat“ s neslyšící Evou či si poslechnout příběh vozíčkářky Heleny, kterou doprovázel její asistenční pes Tassy. Během vyprávění se studenti mohli na cokoliv zeptat a zpětně velmi pozitivně ocenili odvahu a otevřenost vypravěčů. Možná právě díky ní měli možnost pochopit, že pokud se hendikepovaní od ostatních vůbec něčím liší, pak mnohdy zejména odvahou, nezdolností nebo i osobitým humorem.

A projekt (Ne)normální zdaleka nekončí. V prosinci zamíří na gymnázium a střední odbornou školu pro zrakově postižené v Nových Butovicích.

Více informací naleznete na webových stránkách organizace Tamtamy o.p.s. a OZP Akademie z.ú.