Neobvyklý večerníček Lízy a nevidomé Mimi

9. 1. 2014

Autorský večerníček, který slovenská RTVS v průběhu vánočních svátků odvysílala, s názvem „Mimi a Líza“ vypráví o dvou kamarádkách, Líze a nevidomé Mimi.

Ty na společných výpravách do fantazie zjišťují, že náš svět se dá vidět různými způsoby. Příběh se vysílal nejen v obrazové, ale též ve zvukové podobě. Rádio Regina příběhy odvysílalo v klasickém večerníčkovém čase. Rozhlasová podoba byla samozřejmě obohacena o další vjemy, které neslyšící nemohou díky obrazu zachytit.

Je slunečný den a Mimi s Lízou si hrají na dvoře. Je jim velmi teplo a tak se vydají hledat strom, pod který by se před sluncem ukryly. Ve své fantazii se dostanou do divoké džungle, kde jim zákeřné liány připraví mnoho nebezpečných nástrah. Společně je však, zejména díky citlivému sluchu a hmatu Mimi, překonají a najdou svůj strom se stínem. Podobný jim pak vyroste na dvoře. Je plný květin a vytváří krásný stín.

„Mimi a Líza je možná trochu neobvyklý večerníček v tom smyslu, že má netradiční hrdinky – jedna z nich je nevidomá. Líza má naopak oči otevřené dokořán. Hlavní ideou je jejich spolupráce, respektive integrace dětí s handicapem“ uvedla K. Kerekesová, která vystudovala animovanou tvorbu na Filmové a televizní fakultě VŠMU a je i autorkou animovaných snímků Milenci bez šatů, Původ světa či Kameny.

V úvodním z příběhů s názvem „Tmy se nemusíš bát“ se nevidomá Mimi seznámí se svou novou sousedkou Lízou. Dívky se vydají na dobrodružnou cestu do hradu z kostek, který se v jejich fantazii promění ve skutečný pohádkový hrad plný strašidel. Vládne v něm Lízy zlomyslný šašek. Ve tmě je Líza bezmocná, avšak slepá Mimi si dokáže poradit.

Krátkou upoutávku, která k večerníčku běžela, můžete shlédnout zde.

Zdroj: RTVS.sk, 2014