Networking členů Asociace společenské odpovědnosti ve znamení Společnosti 5.0

8. 11. 2019

Přes sto členů Asociace společenské odpovědnosti se sešlo ve středu 6. listopadu na inspirativní konferenci a vzájemném networkingu. Hlavním tématem byla vize budoucnosti označované jako Společnost 5.0.

Setkání se konalo v nově vzniklých prostorách Spojky Karlín. Digitalizace, umělá inteligence nebo internet věcí – jen ukázka z obrovského přílivu změn, které v současnosti ve společnosti probíhají a kterým je potřeba se postupně přizpůsobit. Jak využít technologie pro lepší život a jaké nové dovednosti si osvojit, ať jako společnost nejsme pozadu? Otázky, na které odpověděla inovativní konference členů Asociace společenské odpovědnosti.

Všechny účastníky přivítala exkluzivně vůbec poprvé v novém konferenčním prostoru pražské Spojky Karlín ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. „Technologie a jejich využití nám přináší nové příležitosti i nové změny. Společnost 5.0 není o tom, co přijde, ale o tom, co dokážeme společně vytvořit. A hlavním hráčem této společnosti nejsou technologie, ale my všichni lidé,“ uvedla Lucie Mádlová.

Prezentací o principech Společnosti 5.0 odstartovala konferenci zakladatelka a CEO mezinárodní vzdělávací společnosti Atairu Radka Dohnalová. Nejnovější technologie budou mít dramatický dopad na naše fungování. Nevzdělancem 21. století nebude člověk, který neumí číst a psát, ale ten, kdo se nebude učit nové věci. Bez nich se nepohneme dál,“ uvedla. Věnovala se také leadershipu a novým potřebám fungování ve vedení firem.

Následovala panelová diskuse moderovaná Lucií Mádlovou, které se kromě Radky Dohnalové zúčastnila také Taťána le Moigne, ředitelka Google pro Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko a též Petr Rokůsek, spoluzakladatel Nano Energies.

Podle Taťány le Moigne dosahuje myšlení lidí v kontextu neustálých změn svých limitů. Klíčem k tomu, abychom jako lidstvo směřovali ke globálním pozitivním změnám, je potřeba toto myšlení změnit. „Abychom pochopili rychlost nástupu nových technologií, a hlavně ty související důsledky, měli bychom se přesunout z lineárního myšlení do exponenciálního. Pokud lidí umí využít technologie, pomáhá jim to v mnohem větší konkurenceschopnosti,“ uvedla.

Pohled ze strany energetiky v propojení s přírodou přidal spoluzakladatel Nano Energies Petr Rokůsek. „Příroda a technologie mohou fungovat v úžasném spojení. My sami v rámci energetiky vyvíjíme aplikace, které vám například ukážou, z jakého zdroje energii odebíráte. Lidé by měli začít cítit, že mají opravdu na výběr, jak se mezi zdroji rozhodnou,“ doplnil Rokůsek.

Zakladatelka a CEO společnosti Atairu Radka Dohnalová znovu zdůraznila potřebu efektivního vedení firem, které by mělo směřovat k pochopení technologií i v souvislosti s lidským potenciálem.

Po debatě se účastníci přesunuli do tří diskusních hnízd, kde se věnovali různým oblastem Společnosti 5.0 a výsledky poté sdíleli s ostatními.

Skupinu pro Vzdělávání a digitální dovednosti – Grow with Google vedl ředitel marketingu Google pro střední a východní Evropu Petr Šmíd. Účastníci hnízda se shodli na tom, že pro novou společnost jsou potřeba především soft skills, umění se rozhodnout a schopnost vnímat práci v globálním měřítku.

Leadershipu 5.0 se věnovali účastníci workshopu Radky Dohnalové z Atairu. Mezi oblasti potřebné pro posun k leadershipu vybrali motivaci zaměstnanců, zlomení nedůvěry podřízených vůči inovacím nebo práci na lepší komunikaci.

Třetí hnízdo se věnovalo pod vedením Petra Rokůska z Nano Energies klimatickým změnám nebo potenciálu rozvojových zemí k obnovitelným zdrojům. Brainstorming účastníků se dotkl témat od odlesňování krajiny přes balancování vztahu mezi technologiemi a životním prostředím.

Na závěr celou konferenci shrnula Lucie Mádlová slovy: „Společnost 5.0 je v rukou nás všech. Máme možnost se aktivně chopit kormidla a změnit směr. Jsme první generace v historii lidstva, která vážně pociťuje změny klimatu, ale ještě jsme schopni s tím něco dělat. V našem světě je totiž více dobra a více solidarity. Proto pevně věřím, že se nám tak ambiciózního plánu Společnosti 5.0, ale i dosažení Cílů udržitelného rozvoje, podaří do roku 2030 naplnit.“

Multifunkční prostor Spojka Events s kapacitou 300 osob, kde je možné variabilní uspořádání sálu a propojení s restaurací

Následoval společný oběd od restaurace Spojka Karlín včetně živého networkingu. Všichni mohli využít připravenou Networking Wall určenou pro vizitky a kontakty k snadnějšímu navázání spolupráce. Po celou dobu konference zaznamenávaly dámy z Visual Coach grafickou mapu akce, na které se promítly myšlenky i různé postřehy řečníků. Mapu si můžete prohlédnout zde.

Akce proběhla za podpory společnosti Google – Grow with Google a Spojka Karlín.

Fotogalerii od Jana Nechvíle najdete ZDE.

Související

Smeč za lepší svět je opět tady! Startujeme SDGs Beach Volleyball Cup 2022

Přejít na článek

Asociace společenské odpovědnosti spojila síly se sociálním podnikem Ergotep a spustila unikátní společensky odpovědný e-shop

Přejít na článek