Networking členů Asociace společenské odpovědnosti ve znamení Společnosti 5.0
8. 11. 2019
Přes sto členů Asociace společenské odpovědnosti se sešlo ve středu 6. listopadu na inspirativní konferenci a vzájemném networkingu. Hlavním tématem byla vize budoucnosti označované jako Společnost 5.0.
Setkání se konalo v nově vzniklých prostorách Spojky Karlín. Digitalizace, umělá inteligence nebo internet věcí – jen ukázka z obrovského přílivu změn, které v současnosti ve společnosti probíhají a kterým je potřeba se postupně přizpůsobit. Jak využít technologie pro lepší život a jaké nové dovednosti si osvojit, ať jako společnost nejsme pozadu? Otázky, na které odpověděla inovativní konference členů Asociace společenské odpovědnosti.
Všechny účastníky přivítala exkluzivně vůbec poprvé v novém konferenčním prostoru pražské Spojky Karlín ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. „Technologie a jejich využití nám přináší nové příležitosti i nové změny. Společnost 5.0 není o tom, co přijde, ale o tom, co dokážeme společně vytvořit. A hlavním hráčem této společnosti nejsou technologie, ale my všichni lidé,“ uvedla Lucie Mádlová.
Prezentací o principech Společnosti 5.0 odstartovala konferenci zakladatelka a CEO mezinárodní vzdělávací společnosti Atairu Radka Dohnalová. „Nejnovější technologie budou mít dramatický dopad na naše fungování. Nevzdělancem 21. století nebude člověk, který neumí číst a psát, ale ten, kdo se nebude učit nové věci. Bez nich se nepohneme dál,“ uvedla. Věnovala se také leadershipu a novým potřebám fungování ve vedení firem.
Následovala panelová diskuse moderovaná Lucií Mádlovou, které se kromě Radky Dohnalové zúčastnila také Taťána le Moigne, ředitelka Google pro Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko a též Petr Rokůsek, spoluzakladatel Nano Energies.
Podle Taťány le Moigne dosahuje myšlení lidí v kontextu neustálých změn svých limitů. Klíčem k tomu, abychom jako lidstvo směřovali ke globálním pozitivním změnám, je potřeba toto myšlení změnit. „Abychom pochopili rychlost nástupu nových technologií, a hlavně ty související důsledky, měli bychom se přesunout z lineárního myšlení do exponenciálního. Pokud lidí umí využít technologie, pomáhá jim to v mnohem větší konkurenceschopnosti,“ uvedla.
Pohled ze strany energetiky v propojení s přírodou přidal spoluzakladatel Nano Energies Petr Rokůsek. „Příroda a technologie mohou fungovat v úžasném spojení. My sami v rámci energetiky vyvíjíme aplikace, které vám například ukážou, z jakého zdroje energii odebíráte. Lidé by měli začít cítit, že mají opravdu na výběr, jak se mezi zdroji rozhodnou,“ doplnil Rokůsek.
Zakladatelka a CEO společnosti Atairu Radka Dohnalová znovu zdůraznila potřebu efektivního vedení firem, které by mělo směřovat k pochopení technologií i v souvislosti s lidským potenciálem.
Po debatě se účastníci přesunuli do tří diskusních hnízd, kde se věnovali různým oblastem Společnosti 5.0 a výsledky poté sdíleli s ostatními.
Skupinu pro Vzdělávání a digitální dovednosti – Grow with Google vedl ředitel marketingu Google pro střední a východní Evropu Petr Šmíd. Účastníci hnízda se shodli na tom, že pro novou společnost jsou potřeba především soft skills, umění se rozhodnout a schopnost vnímat práci v globálním měřítku.
Leadershipu 5.0 se věnovali účastníci workshopu Radky Dohnalové z Atairu. Mezi oblasti potřebné pro posun k leadershipu vybrali motivaci zaměstnanců, zlomení nedůvěry podřízených vůči inovacím nebo práci na lepší komunikaci.
Třetí hnízdo se věnovalo pod vedením Petra Rokůska z Nano Energies klimatickým změnám nebo potenciálu rozvojových zemí k obnovitelným zdrojům. Brainstorming účastníků se dotkl témat od odlesňování krajiny přes balancování vztahu mezi technologiemi a životním prostředím.
Na závěr celou konferenci shrnula Lucie Mádlová slovy: „Společnost 5.0 je v rukou nás všech. Máme možnost se aktivně chopit kormidla a změnit směr. Jsme první generace v historii lidstva, která vážně pociťuje změny klimatu, ale ještě jsme schopni s tím něco dělat. V našem světě je totiž více dobra a více solidarity. Proto pevně věřím, že se nám tak ambiciózního plánu Společnosti 5.0, ale i dosažení Cílů udržitelného rozvoje, podaří do roku 2030 naplnit.“
Multifunkční prostor Spojka Events s kapacitou 300 osob, kde je možné variabilní uspořádání sálu a propojení s restaurací
Následoval společný oběd od restaurace Spojka Karlín včetně živého networkingu. Všichni mohli využít připravenou Networking Wall určenou pro vizitky a kontakty k snadnějšímu navázání spolupráce. Po celou dobu konference zaznamenávaly dámy z Visual Coach grafickou mapu akce, na které se promítly myšlenky i různé postřehy řečníků. Mapu si můžete prohlédnout zde.
Akce proběhla za podpory společnosti Google – Grow with Google a Spojka Karlín.
Fotogalerii od Jana Nechvíle najdete ZDE.
Související
DPD převáží zásilky plně elektrickým tahačem. Jako první balíkový přepravce v Česku