NF AVAST chce lidem pomáhat lépe umírat

27. 1. 2014

Pilotní program nadačního fondu AVAST Spolu až do konce je zaměřený na podporu péče o umírající v ČR.

Nadační fond AVAST založily v roce 2010 rodiny majitelů české společnosti AVAST Software – Jarmila a Pavel Baudišovi a Milada a Eduard Kučerovi. Rozhodli se dlouhodobě pomáhat potřebným, podporovat neziskový sektor a zajímavé projekty a nápady v České republice. Ročně darují na různé projekty desítky miliónů korun. Věří, že když se člověku daří, mohl by se o to podělit s jinými. S jejich záměrem jim svojí prací a zájmem pomáhá 300 zaměstnanců AVASTu.

„Nejtěžší bylo se rozhodnout, jakým směrem naši podporu nejvíce zaměřit. Snažili jsme se najít téma, které je jinými dárci a společností jako takovou určitým způsobem opomíjené a proto pro nás zajímavé. A nám zároveň blízké. Brzy jsme se shodli na takovém, se kterým máme i nemalé osobní zkušenosti. Chceme lidem „pomáhat lépe umírat“. Samozřejmě v rámci našich možností. Toto téma se týká nás všech a všichni se ho trochu bojíme. Je v české společnosti zatím stále tabu. A proto o něm chceme více mluvit.“ uvedla Jarmila Baudišová, předsedkyně správní rady NF AVAST.

NF AVAST tak vychází z výsledků výzkumu, kde konec života a umírání jsou vnímány jako společensky tabuizovaná témata a jen podle 1/4 veřejnosti se o nich ve společnosti dostatečně hovoří. 78 % lidí by si přálo umřít doma. V České republice zemře ročně 100 tisíc lidí. Jen 20 % z nich umírá doma mezi svými blízkými. Ostatní v nemocnicích a dalších zdravotnických a sociálních zařízeních (v nemocnicích 58,9 %).

Smyslem programu je objevit a podpořit dobré projekty a nápady, které budou zaměřené např. na systémové změny v oblasti péče o umírající (end-of-life care), projekty a akce související s tématem „umírání“ ve vztahu k široké veřejnosti, projekty a akce související s tématem „umírání“ ve vztahu k odborné veřejnosti, komunity a rozvoj systematické společné péče o členy komunity na konci života (komunitou je myšlena např. obec), studenty/ky lékařských fakult a zdravotnických škol, zvyšování jejich povědomí o paliativní medicíně a péči o umírající a jejich rodiny a komunikaci s nimi, lékaře ze všech oborů a ostatní zdravotnický personál, vzdělávání a zvyšování jejich povědomí o paliativní medicíně a péči o umírající a jejich rodiny a komunikaci s nimi a další.

O podporu mohou žádat neziskové organizace, zdravotnická zařízení, vzdělávací instituce, sociální zařízení, místní samosprávy a obce, fyzické osoby s dobrým záměrem a nápadem, církevní nadace a církevní právnické osoby evidované podle zákona č. 3/2002 Sb., zákon o církvích a náboženských společnostech zaevidované jako církevní účelové zařízení.

Uzávěrka 1. kola a příjem projektových záměrů je 23. března 2014.

Více informací k projektu zde.

Bližší informace vám ráda poskytne Martina Břeňová: tel: +420 605 939 300, e-mail: brenova@avast.com.

Zdroj: NF AVAST, 2014