NFOZP členem Asociace společenské odpovědnosti

21. 1. 2014

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) vznikl v roce 2007 v reakci na tíživou situaci postižených při vstupu na trh práce. Jeho posláním je snaha tuto situaci pomocí různorodých prostředků neustále zlepšovat.

NFOZP je jedinou neziskovou organizací, zaměřenou na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP), která chápe komplexitu překážek. Cíleně se tak věnuje nejen aktivnímu vytváření pracovních míst pro OZP, ale i osvětě a vzdělávání personalistů i vedení firem, které postižené zaměstnávají nebo se na to teprve chystají.

Součástí činnosti je i aktivní lobbing, vedoucí k pozitivním změnám v legislativě, týkající se neziskového sektoru, zaměstnanosti a různorodé osvětové projekty pro zaměstnavatele i veřejnost. Patří mezi ně každoroční kampaně, zaměřené proti strachu ze zaměstnávání handicapovaných osob (kromě fyzického postižení třeba i s lupénkou nebo roztroušenou sklerózou) či organizace prestižní soutěže Zdravotně postižený zaměstnanec roku a spolupráce na odborném vedení sekce OZP na portálu Práce.cz. Spuštěn byl také projekt půlročních stáží zdravotně postižených studentů a absolventů vysokých škol. Informace o všech projektech, minulých i chystaných, vždy naleznete na internetových stránkách fondu.

Jedním z nejúspěšnějších je projekt ochranné známky Práce postižených. Ta vytváří systém, podmínky a možnosti pro označování výrobků a služeb, které prokazatelně pocházejí od zdravotně postižených osob. Jejím účelem je především zviditelnit tuto práci jako kvalitní a konkurenceschopnou. Tým fondu je složen s odborníků na právo, neziskový sektor, personalistiku, marketing, PR a účetnictví a pracuje převážně na dobrovolnické bázi. Součástí tohoto týmu jsou i osoby se zdravotním handicapem.

Cílem projektu NFOZP s názvem Srdcerváči, který proběhl hlavně na podzim loňského roku, bylo rvát se za dostatek férové práce pro zdravotně postižené. Srdcerváčem se mohl stát každý z nás. Stačilo si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních zážitků nebo dárků, které není možné běžně koupit nebo získat. Kdo si něco pořídil, pomohl odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených.

A co v katalogu například bylo? Podepsané tričko běžce Usaina Bolta, míč od brankáře Petra Čecha, výlet po českých barech s českým ekonomem Tomášem Sedláčkem, podepsaná hokejka Jaromíra Jágra a mnoho dalšího.

Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, veřejnost je plná mýtů týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením, pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP.

Nadační fond pro podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením vstupem do Asociace společenské odpovědnosti zvyšuje prestiž neziskového sektoru jako hybatele společenské odpovědnosti, nikoli jen příjemce společenského chování komerčních společností.