Nominujte na Cenu Via Bona ty, kteří pomáhají spojovat rozdělenou společnost

11. 6. 2020

Nadace Via otevřela nominace do 23. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým. Tématem letošního ročníku je (Ne)rozdělená společnost. Nominovat lze příběhy v kategoriích Srdcař a Hrdina za časů krize.

Žijeme již 30 let ve svobodné společnosti. Ta se však zdá stále rozdělená, někdy i více než dřív. My ale věříme, že si lidé vzájemně mohou rozumět i napříč generacemi či různým sociálním zázemím a umí si vzájemně pomáhat. Právě tento rok nám ukázal, že se společnost dokáže semknout. Vyhledáváme proto příběhy lidí, jednotlivců či skupin, kteří tmelí rozdělenou společnost – a to zejména v místě, kde žijí. V reakci na současnou situaci jsme se rozhodli ocenit navíc kromě hlavní kategorie „Srdcařů“ zvlášť i „Hrdiny za časů krize“,“ říká k 23. ročníku Kateřina Mlynářová, manažerka Ceny Via Bona.

Nominovat na Cenu Via Bona v kategorii Srdcař lze jednotlivce, skupiny lidí, spolky či neziskové organizace, kteří dlouhodobě pomáhají spojovat společnost. Udělením grantu 30 tisíc korun je Nadace Via chce podpořit v tom, aby mohli i nadále svou činností pomáhat zahlazovat příkopy mezi lidmi. Hledá hrdiny všedních dnů, kteří dobrovolně a ve volném čase věnují svou energii, čas, zkušenosti nebo finanční prostředky ve prospěch druhých. Do kategorie Srdcař mohou zájemci nominovat i sami sebe.

Nadace Via nechce nechat bez povšimnutí ani to, jak zareagovala občanská společnost na současnou epidemii. V kategorii Hrdinů za časů krize hledá proto také příběhy jednotlivců, skupin lidí, neziskových organizací, obcí či firem, kteří se i díky krizi dokázali spojit a svojí činností a projekty napomohli lépe zvládnout krizi spojenou s epidemií koronaviru. Do kategorie Hrdinů za časů krize nelze nominovat sám sebe.

Z přijatých nominací vybere odborná komise 5 nejinspirativnějších příběhů Srdcařů a Srdcařek. Ty se představí během slavnostního večera v první polovině září. Návštěvníci akce na místě rozhodnou svým hlasem o tom, kteří 3 Srdcaři budou oceněni grantem 30 tisíc Kč, aby ve své činnosti mohli pokračovat i v budoucnosti. Nadace Via dále vybere 3 příběhy Hrdinů za časů krize, které budou představeny a oceněny čestným uznáním během slavnostního večera při udělování Cen Via Bona. Nominace budou otevřeny do 30. června 2020. Předání cen proběhne v rámci slavnostního večera v rezidenci amerického velvyslance v září 2020.

Nadace Via udělila Cenu Via Bona poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v České republice. Celkem bylo v historii Ceny nominováno přes 1 000 příběhů a za své aktivity bylo oceněno 132 jednotlivců, kolektivů i firem.

Finančně Cenu Via Bona 2020 podpořila Věra Výtvarová a společnost Tchibo. Mediálními partnery jsou Aktuálně.cz, Deník N, Nový Prostor a Reportér. Záštitu nad 23. ročníkem již tradičně převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.


Zdroj: Tisková zpráva Nadace Via, 13. 5. 2020.

Související

Už to roste, už to klíčí. Společnost Kaufland a Nadace Via podpoří komunitní zahrady částkou 1 000 000 Kč

Přejít na článek