Nové technologie mohou vyřešit škodlivost praní

18. 7. 2016

Spolupráce firem, vědců a neziskových organizací pomáhá řešit problém znečištění vody zbytky praní.

Úlomky menší než 5mm se uvolňují během každého praní a skrze cyklus čištění odpadních vod se dostávají do vodních ploch a živočichů v nich žijících. Takové jsou závěry studie profesora Sherri Masonova a jeho týmu ze State University of New York. Pomoci by mohly nové technologie, které vyvíjejí firmy v rámci odpovědnosti za dopady svého podnikání na životní prostředí.

„Každým praním syntetického oděvu je uvolňováno 1 900 plastových mikrovláken, které kromě toho, že jsou biologicky nerozložitelné, obsahují neurotoxiny a potenciální karcinogeny. Mikrovlákna putují z automatických praček, přes čističky odpadních vod až do místních vodních ploch, kde je pak konzumují ryby, které končí na našich talířích“, dodává profesor Masonov.

Pracovní skupina Sustainability Working Group, sdružující více než 1 200 výrobců, distributorů, dodavatelů a maloobchodníků z celého světa, provádí ve spolupráci s vědeckými pracovišti další rozsáhle výzkumy. Ty mají firmám ukázat cestu, jakým směrem se ve svém podnikání vydat, aby k zamoření dále nedocházelo. Mezi první výsledky spolupráce se řadí i prototyp tzv. suché pračky, která funguje na principu čistění textilií tlakem oxidu uhličitého.

Podle Marie Westerbos, ředitelky Plastic Soup Foundations, by možným řešením mohlo být také upravení filtrů automatických praček tak, aby byly schopny zachytávat částice mikrovláken. Dalším řešením je podle ředitelky začlenění různých aditiv do čisticích prostředků, aby docházelo k nižší míře uvolňování vláken během praní.

Zdroj: The Guardian, How your clothes are poisoning our oceans and food supply, celý článek dostupný zde