
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
20. 5. 2025
Již od minulého roku je v platnosti směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2005/29/ES a 2011/83/EU, pokud jde o posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci prostřednictvím lepší ochrany před nekalými praktikami a lepších informací (dále jen „Směrnice“). Evropská unie tímto vypracovala právní předpis, který má reflektovat zejména řádné fungování vnitřního trhu, založené na vysoké úrovni ochrany spotřebitele a životního prostředí.
Tento právní rámec zajišťuje větší ochranu spotřebitelů před zavádějícími ekologickými tvrzeními a zvyšuje transparentnost informací o trvanlivosti a opravitelnosti výrobků. Evropská unie zastává názor, že pro to, aby bylo dosaženo pokroku v zelené transformaci, je nezbytné, aby spotřebitelé mohli činit informovaná rozhodnutí o nákupu, a přispívat tak k udržitelnějším vzorcům spotřeby.
Důvody přijetí Směrnice
Občané EU se potýkají s důsledky změny klimatu a chtějí se čím dál tím více podílet na jejím řešení. Díky této Směrnici tak budou mít k dispozici více informací, aby mohli činit správná ekologická rozhodnutí a také budou lépe chráněni před greenwashingem, socialwashingem a dalšími nekalými obchodními praktikami. Směrnice je tedy nezbytná k tomu, aby mohli občané EU hrát aktivní úlohu ve společné snaze o zelenější a spravedlnější Evropu. Dokument je jednou z iniciativ stanovených v novém programu EU pro spotřebitele a v Akčním plánu pro oběhové hospodářství a navazuje na Zelenou dohodu pro Evropu.
Hlavní cíle Směrnice
Směrnice již vstoupila v platnost a členské státy jsou nyní povinny její obsah do 2 let transponovat do svých národních právních řádů. Tím dojde k vytvoření jednotného rámce, který posílí postavení spotřebitelů a podpoří ekologickou transformaci po celé EU.
Směrnice představuje klíčový krok EU k podpoře udržitelnosti a transparentnosti na trhu. Zaměřuje se na ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami, podporuje informovanost o ekologických aspektech produktů a bojuje proti předčasnému zastarávání. Zároveň harmonizuje pravidla napříč EU, což usnadní přechod k udržitelné ekonomice. Další vývoj nejen této Směrnice, ale celé ESG oblasti pro Vás budeme dále sledovat.
Autoři: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář
Ze světa členů
Newsletter