Obnova po pandemii si žádá zastoupení mladých lidí
28. 9. 2021
Mnoho mladých lidí, kteří dnes utváří v mnoha zemích velké skupiny aktivistů, si uvědomují svoji odpovědnost vůči ostatním lidem a planetě. Jsou první, kdo zažili nejméně dva velké globální šoky, finanční krizi a vypuknutí COVID-19. To vyžaduje, aby byla mládež v centru procesu obnovy po COVID-19.
Mladí lidé také slouží jako katalyzátor inkluzivních změn. Po celou dobu pandemie jsme byli svědky toho, jak se mladí lidé z různých zemí angažovali, aby pomohli všem potřebným, od Spojeného království po Afghánistán. Jak vysvětlil Bill Gates, tito mladí lidé „demonstrují naše hodnoty a slouží jako silné příklady toho, jak ve světě udělat pozitivní změnu“. Zde jsou 4 takové příklady.
Solární bojovníci v Keni
Mládež v Keni na sebe bere podporu řízení očkování proti COVID-19. Mládež vedená Solar Freeze mění své obchodní jednotky solárních mrazniček na skladování léků a dávek očkování, které vyžadují chladicí zařízení. Organizace, kterou vedou mladí Afričané, také poslala desítky chladniček do Kakumy, největšího uprchlického tábora na světě.
Dosahování marginalizovaných vesnic v Pákistánu
Asi 7 500 km od Kakumy se nachází pákistánská provincie Balúčistán. Provincie je nejméně rozvinutá v celém Pákistánu, přičemž více než polovina její populace žije v chudobě. Hornatý terén ve spojení se špatnou infrastrukturou je pro humanitární organizace extrémně obtížné dosáhnout. Akční výbor pro mládež v Balúčistánu zajišťuje, aby se pomoc dostala do nejvíce marginalizovaných vesnic Balúčistánu. Kampaň pomohla více než 15 000 rodinám poskytnutím základních potravin, 4 000 pracovníkům v první linii s osobními ochrannými pomůckami a darováním knih více než 60 knihovnám v oblastech bez internetu.
Příběh naděje v Malajsii
Dvacetiletý syrský uprchlík Hasan Al-Akaraa pochází z jedné ze zranitelných skupin v Malajsii. Pochopení obrovských výzev, kterým uprchlíci během pandemie čelí, zahájil Hasan vlastní kampaň Al Hasan Volunteer Network na pomoc lidem v uprchlických táborech. S jasným poselstvím naděje a odolnosti Hasan spolu se svými přáteli a dobrovolníky pomáhá syrským uprchlíkům v Malajsii se zásobováním potravinami a dalšími nezbytnostmi. Síť také využívá crowdsourcing k placení účtů za lékařskou péči těm, kteří si to nemohou dovolit, a zajišťuje, aby se pomoc dostala ke každému.
„Vypuknutí štědrosti“ v Itálii
Nejvíce zasaženými zeměmi mimo Čínu byly Španělsko a Itálie. Když se pandemie rozvinula a začala si vybírat obrovskou daň na lidských životech v Itálii, Nourhene Mahmoudi se připravila pomoci svému národu. Mahmoudi a jeho přátelé zahájili kampaň Vypuknutí štědrosti. Kampaň zmobilizovala dobrovolníky z 12 zemí a poskytla školení v oblasti advokacie a komplexní sadu nástrojů přeloženou do 14 jazyků, která má pomoci mládeži vést změny.
Začlenění mladých lidí do tvorby politiky zajistí, aby byl rozvoj udržitelný a inkluzivní. Jak vysvětluje bývalý profesor Haemin Sunim: „Historicky lidé, kteří způsobují změnu ve společnosti, obvykle nejsou středního věku, ale vášniví mladíci. Jejich srdce jsou citlivá na situaci utlačovaných. Držte se toho mladistvého srdce a ducha bez ohledu na to, kolik vám je“
Různorodí mladí lidé v politice a tvorbě politik mohou zajistit, že obnova bude inkluzivní a že budou zastoupeny všechny hlasy. Může také pomoci světu připravit se na budoucí šoky. Abychom vybudovali inkluzivnější a odolnější svět, je nutné, aby mladí lidé měli při rozhodování své místo u stolu.
Zdroj textu i obrázků: Young people must be at the heart of the COVID-19 recovery. World Economic Forum. Zveřejněno 16. 8. 2021 [cit. 27. 9. 2021]. Dostupné zde.
Související
Veolia v době pandemie pomáhala zdravotníkům i místním komunitám