Obnova po pandemii si žádá zastoupení mladých lidí

28. 9. 2021

Mnoho mladých lidí, kteří dnes utváří v mnoha zemích velké skupiny aktivistů, si uvědomují svoji odpovědnost vůči ostatním lidem a planetě. Jsou první, kdo zažili nejméně dva velké globální šoky, finanční krizi a vypuknutí COVID-19. To vyžaduje, aby byla mládež v centru procesu obnovy po COVID-19.

Mladí lidé také slouží jako katalyzátor inkluzivních změn. Po celou dobu pandemie jsme byli svědky toho, jak se mladí lidé z různých zemí angažovali, aby pomohli všem potřebným, od Spojeného království po Afghánistán. Jak vysvětlil Bill Gates, tito mladí lidé „demonstrují naše hodnoty a slouží jako silné příklady toho, jak ve světě udělat pozitivní změnu“. Zde jsou 4 takové příklady.

Solární bojovníci v Keni

Mládež v Keni na sebe bere podporu řízení očkování proti COVID-19. Mládež vedená Solar Freeze mění své obchodní jednotky solárních mrazniček na skladování léků a dávek očkování, které vyžadují chladicí zařízení. Organizace, kterou vedou mladí Afričané, také poslala desítky chladniček do Kakumy, největšího uprchlického tábora na světě.

Dosahování marginalizovaných vesnic v Pákistánu

Asi 7 500 km od Kakumy se nachází pákistánská provincie Balúčistán. Provincie je nejméně rozvinutá v celém Pákistánu, přičemž více než polovina její populace žije v chudobě. Hornatý terén ve spojení se špatnou infrastrukturou je pro humanitární organizace extrémně obtížné dosáhnout. Akční výbor pro mládež v Balúčistánu zajišťuje, aby se pomoc dostala do nejvíce marginalizovaných vesnic Balúčistánu. Kampaň pomohla více než 15 000 rodinám poskytnutím základních potravin, 4 000 pracovníkům v první linii s osobními ochrannými pomůckami a darováním knih více než 60 knihovnám v oblastech bez internetu.

Příběh naděje v Malajsii

Dvacetiletý syrský uprchlík Hasan Al-Akaraa pochází z jedné ze zranitelných skupin v Malajsii. Pochopení obrovských výzev, kterým uprchlíci během pandemie čelí, zahájil Hasan vlastní kampaň Al Hasan Volunteer Network na pomoc lidem v uprchlických táborech. S jasným poselstvím naděje a odolnosti Hasan spolu se svými přáteli a dobrovolníky pomáhá syrským uprchlíkům v Malajsii se zásobováním potravinami a dalšími nezbytnostmi. Síť také využívá crowdsourcing k placení účtů za lékařskou péči těm, kteří si to nemohou dovolit, a zajišťuje, aby se pomoc dostala ke každému.

„Vypuknutí štědrosti“ v Itálii

Nejvíce zasaženými zeměmi mimo Čínu byly Španělsko a Itálie. Když se pandemie rozvinula a začala si vybírat obrovskou daň na lidských životech v Itálii, Nourhene Mahmoudi se připravila pomoci svému národu. Mahmoudi a jeho přátelé zahájili kampaň Vypuknutí štědrosti. Kampaň zmobilizovala dobrovolníky z 12 zemí a poskytla školení v oblasti advokacie a komplexní sadu nástrojů přeloženou do 14 jazyků, která má pomoci mládeži vést změny.

Začlenění mladých lidí do tvorby politiky zajistí, aby byl rozvoj udržitelný a inkluzivní. Jak vysvětluje bývalý profesor Haemin Sunim: „Historicky lidé, kteří způsobují změnu ve společnosti, obvykle nejsou středního věku, ale vášniví mladíci. Jejich srdce jsou citlivá na situaci utlačovaných. Držte se toho mladistvého srdce a ducha bez ohledu na to, kolik vám je“

Různorodí mladí lidé v politice a tvorbě politik mohou zajistit, že obnova bude inkluzivní a že budou zastoupeny všechny hlasy. Může také pomoci světu připravit se na budoucí šoky. Abychom vybudovali inkluzivnější a odolnější svět, je nutné, aby mladí lidé měli při rozhodování své místo u stolu.


Zdroj textu i obrázků: Young people must be at the heart of the COVID-19 recovery. World Economic Forum. Zveřejněno 16. 8. 2021 [cit. 27. 9. 2021]. Dostupné zde.

Související

Veolia v době pandemie pomáhala zdravotníkům i místním komunitám

Přejít na článek

Češi se bojí koronaviru nejméně od začátku pandemie, ukázal průzkum

Přejít na článek

Češi dodržují opatření proti koronaviru výrazně méně než na jaře

Přejít na článek