Odpovědné fotbalové mistrovství světa?

15. 6. 2014

Právě probíhající mistrovství světa ve fotbale by mohlo dokázat, že globální sportovní události takového rázu mohou mít pozitivní vliv a význam nejen pro fotbalové fanoušky.

Nárůst počtu lidí bez domova, nucené vystěhování a neangažovanost Mezinárodní fotbalové asociace (FIFA) však svědčí spíše o stinných stránkách současného mistrovství. Jak je tomu tedy nyní v Brazílii?

Světový pohár by mohl být sportovní událostí století. Kombinuje FIFA, nejbohatší sportovní asociaci, s Brazílií, největším fotbalovým národem na světě, a řadu globálních sponzorů včetně společností jako je Coca-Cola, Adidas, Sony, McDonald’s či Budweiser. Nabízí široký prostor pro to, aby tyto subjekty potvrdily své závazky k dodržování etických zásad, lidských práv a šly ostatní příkladem.

Již v loňském roce však milion Brazilců protestovalo proti jednání této koalice mocných a bohatých, spolupracujících se zkorumpovanou vládou, které přineslo spíše chudobu než prosperitu a bezpečnost.

Více než polovina Brazilců je názoru, že aktuální mistrovství nepřináší zemi nic dobrého. Stavební firmy sice vydělaly spousty peněz na výstavbách stadionů a další infrastruktury, pracovní a bezpečnostní podmínky dělníků však byly naprosto nevyhovující. Známo je na osm případů úmrtí. Na nucené vystěhování lidí, nedostatečnou státní kompenzaci, nedostatek transparentnosti a dialogu vlády a komunit upozorňovala již v roce 2011 vyslankyně OSN Raquel Rolnik.

Kvůli výstavbě stadionů bylo nuceno k vystěhování 4 800 lidí, dalších 250 000 bylo vystěhováno z důvodu stavby hostitelských měst.

Také pouliční prodavači si na FIFA a soukromé sponzory stěžují. Zavedení dvoukilometrových exkluzivních zón, do kterých mají přístup pouze ti, kteří zaplatili poplatek, jim znemožňuje prodat zboží fotbalovým fanouškům. Tyto zóny jsou střeženy soukromými agenturami a je zde obava z přehnaných represí z jejich strany.

FIFA a sponzoři se snaží vzbudit dojem, že tyto problémy jsou záležitostí vlády a oni jednají v souladu se zákonem. Nikdo z nich však nepodnikl žádné speciální kroky. Dialog s vládou ohledně řešení vzniklých problémů je velmi omezený. FIFA navíc donutila vládu změnit zákon zakazující prodej piva na stadionech, jelikož Budweiser je jedním z hlavních sponzorů.

Problémy neprovázejí jenom současné mistrovství v Brazílii. Přípravy na Mistrovství světa v Kataru v roce 2022 jsou také spojovány s porušováním lidských práv a vysokým počtem úmrtí dělníků. Je nezbytně nutné, aby Mezinárodní fotbalová asociace více dbala na regulace, aktivně vedla dialog s vládami pořadatelských zemí, dohlížela na dodržování pracovních standardů a rovněž zvážila vyšší investice do prosperity pořadatelských zemí.

Zdroj: The Guardian (2014): Brazil World Cup: Fifa and business miss an open goal for human rights. Dostupné zde, 15. 6. 2014.