Ohlédnutí za Cenami SDGs: Rok 2021 představil udržitelnost dětem a ocenil péči o duševní zdraví i boj proti korupci

30. 6. 2022

Hlavní téma minulého ročníku? Vzdělávání. Ambasadoři? Děti! Slavnostní vyhlášení vítězů 5. ročníku Cen SDGs se uskutečnilo ve čtvrtek 16. září 2021 v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Předcházela mu série vzdělávacích akcí s odborníky na poli udržitelnosti nebo vydání pohádkové knihy pro děti Mia a svět.

Téma vzdělávání se jako spojovací linka vinulo celým minulým ročníkem. Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs pořádá, připravila společně s Impact Hub ČR celý vzdělávací cyklus – Akademii SDGs. Do Akademie se zapojila široká veřejnost a měla možnost si prohloubit své znalosti o globálních cílech, inspirovat se příběhy dobré praxe, vyslechnout si názory nejpovolanějších odborníků na jednotlivá témata, a především konzultovat s experty i své vlastní projekty a posunout je tak ještě více k udržitelnosti.

Nechyběla témata, jako je obnova planety, udržitelná spotřeba nebo budoucnost vzdělávání v Česku. Ze všech zúčastněných projektů byl na konci celého vzdělávacího programu vybrán jeden, který získal divokou kartu do akceleračního programu Impact Hub ČR, aby svůj dopad v naplňování SDGs ještě více znásobil. Divokou kartu získal projekt Plastenco.

A protože vzdělávání o udržitelnosti a SDGs není důležité jen pro dospělé, ale především pro budoucí generace, dostaly právě děti významnou roli v loňské kampani. Na starost měly jednu z nejdůležitějších věcí – trofeje pro vítěze. Ty byly inspirované horkovzdušným balónem a děti je nafoukly společně s Václavem Mlynářem z rodinné sklárny Bomma. „Každá trofej je ručně foukaná na volno bez formy, což zaručuje, že každý kus je originál. Autorem nejsem jen já, ale jde o spolupráci mezi mnou, mistry skláři a především dětmi, které trofejím vdechly své poselství,“ popsal Václav Mlynář.

„Tato kniha ukazuje pokroucený svět dospělých očima dětí, které prahnou po vysvětlení a zároveň po spravedlnosti…”

„…Snad ústy dětí se napraví tento svět, který je více jejich než náš. Přál bych si takovou knihu mít v dětství,” řekl o knize Mia a svět, která vyšla ruku v ruce s galavečerem Cen SDGs, ekonom Tomáš Sedláček.

Devítiletá Mia v ní pokládá spoustu otázek. Podivuje se, proč někde lidé hladoví a jinde jídlo vyhazují; ptá se, kvůli čemu se válčí nebo jaký máme vliv na přírodu. Pohádkový příběh děti učí lásce k planetě a přibližuje jim Cíle udržitelného rozvoje od OSN. Kniha je doplněna dechberoucími ilustracemi Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzany Mulíčkové.

V rámci udílení cen vznikla také výstava ilustrací z knihy a její audiovizuální prezentace. Ilustrace o dopadech lidské činnosti na přírodu a život kolem tak doslova vtáhly do děje každého. Celkový dojem dotvářela autorská hudba a nasvícení prostor Černínského paláce. Za výstavou stáli multimediální architekti VISUALOVE.

Skleněný horkovzdušný balon pro knihy, dřevní moučku i duševní zdraví

Ceny SDGs se v roce 2021 vyhlašovaly v mnoha kategoriích. V sektoru Vzdělání zvítězilo centrum TEREZA s mezinárodním projektem Ekoškol. Jde o největší vzdělávací program na světě vedoucí mladé lidi k udržitelnému způsobu života. Laureátem kategorie Mladý lídr se stal Tadeáš Kula stojící za projektem Reknihy. Vytvořil prostor pro sdílení knih a učebnic mezi čtenáři a hledá jim nové majitele. Za 3 roky fungování Reknih lidé zachránili přes 80 000 přečtených knih, čímž ušetřili přes 10 milionů metrů čtverečních deštných pralesů.

Prvenství ve Veřejné sféře si odnesl spolek Nevypusť duši s projektem duševní zdravovědy pro školáky, který učí děti i učitele, jak správně pečovat o duševní zdraví a ukazuje, kde včas vyhledat pomoc v případě nouze. Cenu České rozvojové agentury získala Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce s projektem zaměřujícím se na osvětu o menstruaci. Zároveň se zasazuje o distribuci znovupoužitelných vložek v rozvojových zemích.

Vítězstvím v kategorii Byznys odborná porota ocenila společnost Datlab a její nástroj Kontrola proti nehospodárným veřejným zakázkám. Ten zkoumá porušování předpisů, smlouvy s bílými koňmi či politiky nebo firmy soutěžící jen naoko s předem domluveným vítězem. Cenu odborné poroty za Reporting podle SDGs si odnesla Komerční banka a nominaci Moonshot získala technologická firma Refork, která vyvíjí nové přírodní materiály na bázi dřevní moučky pro výrobu funkčních a udržitelných alternativ k plastovým produktům.

„Letošní ročník vynikal širokou škálou projektů, které skrze inovace řeší aktuální společenské problémy. Vedou mladé lidi ve školách k udržitelnosti, otevírají ve společnosti nová a tolik potřebná témata jako třeba duševní zdraví nebo domácí násilí, pomáhají k transparentnosti ve veřejných zakázkách, přináší do sociálních služeb digitální inovace, a nezavírají oči ani před problémy, které se dějí daleko za našimi hranicemi,“ zhodnotila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs v Česku od roku 2017 vyhlašuje.

A co nás čeká letos? Už jen pár hodin zbývá na přihlášení vašeho inovativního projektu, který mění svět k lepšímu. Tak neváhejte!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Napínavé vyprávění pro děti o světě, který se nenávratně mění

Přejít na článek

Díky podpoře společnosti Lidl otevírá Skutečně zdravá škola další ročník grantové výzvy na jedlé školní zahrady

Přejít na článek