Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2017 promluvil světově uznávaný ekonom a oceňoval se soukromý i veřejný sektor

22. 6. 2022

Už za 8 dnů skončí možnost přihlásit projekty do Cen SDGs 2022 a získat prestižní ocenění. Proto se v následujících dnech ohlédneme za minulými ročníky dnes už tradičního udělování cen pro udržitelné projekty s pozitivním dopadem na společnost i planetu. A začneme historicky prvním ročníkem, který nesl heslo „Není plán B, protože nemáme planetu B.” Jaké projekty před pěti lety zvítězily? A jaké příležitosti výhra oceněným společnostem přinesla?

První Ceny SDGs se udělovaly v sobotu 27. května 2017 na slavnostním večeru v pražském Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Do cen za naplňování globálních cílů se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů. Ocenění nakonec získaly projekty Zachraň jídlo, Český soběstačný dům, IKEA, Český hydrometeorologický ústav nebo Nadační fond AVAST.

Laťku nasadil už první ročník velmi vysoko, na galavečeru vystoupil jako hlavní host profesor Jeffrey Sachs, jeden z nejznámějších ekonomů světa, expert na udržitelný rozvoj a odborný poradce OSN pro SDGs. „České Ceny SDGs jsou skvělou inovací, která nejenže přitáhne pozornost k udržitelnému rozvoji, ale slouží také jako inspirace pro byznys, jednotlivce i veřejnou správu, aby zvýšili své aktivity k dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Ceny SDGs jsou iniciativou, která by se rozhodně měla rozšířit do dalších zemí,” ohodnotil počátek udělování cen, které již získalo svůj věhlas, v rozhovoru s Tomášem Sedláčkem.

Aby globální cíle OSN a význam Cen SDGs poznala i veřejnost, vznikl ve spolupráci s Forbes Česko klip Česko mění svět. Celkem 25 osobností českého kulturního a veřejného života v klipu vyzývalo k udržitelné budoucnosti každého z nás. Do projektu se zapojila například Petra Němcová, Yemi A. D., Lenka Bradáčová, Rytmus, Lukáš Hejlík, Simona Krainová, Jiří Mádl, Jan Saudek, Bára Nesvadbová, Petr Šimůnek a další.

Soběstačné stavby, záchrana jídla nebo kontrola klimatologických dat

Projekty byly oceňovány hned v několika oblastech. V kategorii soukromý sektor veřejnost nejvíce zaujal Český ostrovní důmprojekt týmu talentovaných studentů architektury a stavitelství, kteří na cestě k soběstačnosti staveb spojují pokročilé technologie a šetrnost.

V kategorii veřejná sféra zvítězila kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo. Ta učí Čechy nevybírat ovoce a zeleninu podle pravítka, ale kupovat a zpracovávat i „křivé“ potraviny a předcházet tak jejich zbytečnému plýtvání. „Ceny SDGs nám pomohly dostat naše téma mezi širokou veřejnost, jelikož předávání byla věnována velká pozornost. Měli jsme velikou radost z toho, že naše kampaň získala Cenu veřejnosti a umístili jsme se také na druhém místě v hodnocení odborné poroty. Na místě jsme také měli možnost seznámit se se zajímavými lidmi, kteří se pohybují v oblasti CSR a byznysu. Myslíme si, že je dobré stírat pomyslnou hranici mezi neziskovým sektorem a komerční sférou, naopak mohou žít v přínosné symbióze. Akce typu Ceny SDGs tomu napomáhají,“ zhodnotil přínos ocenění mluvčí iniciativy Adam Podhola.

Nadační fond Avast získal cenu odborné poroty za projekt Spolu až do konce. Proč se odborná porota rozhodla pro tento projekt vysvětlila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která za vznikem ocenění stojí: Odborná porota ocenila, že projekt ve společnosti otevírá téma, které je v Česku stále spíše tabuizované. Nebojí se nahlas mluvit o umírání, a navíc se podílí na systémových změnách.“

Česká rozvojová agentura se rozhodla ocenit projekt CLIDATA, jehož realizátorem je Český hydrometeorologický ústav. Aplikace CLIDATA je určena pro zpracování a kontrolu klimatologických dat a je s podporou Světové meteorologické organizace aktuálně využívána ve třiceti zemích světa.

Cenu za nejlepší reporting získala IKEA Česká republika. Mimo jiné za edukativní přínos reportovaných aktivit pro veřejnost, který byl navíc proveden velmi kreativní formou v podobě karetní hry či ilustrovaných antistresových omalovánek pro dospělé.

Nahlédněte do brožury a nechte se inspirovat všemi projekty, které už před pěti lety hodnotila odborná porota i veřejnost.

A co nového přinesou Ceny SDGs 2022?

První komplexní srovnání ESG aktivit, strategie a nefinančního reportingu společností v Česku. Žebříček nejlépe hodnocených firem zveřejněný v listopadovém čísle magazínu Forbes Česko. Certifikát o účasti a individuální report srovnávající oborové postavení společností. To všechno přinese českým firmám unikátní ESG rating, který vzniká pod taktovkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s CEMS / Master in International Management na FPH VŠE. „Firmy, které přihlásí své projekty, se stanou průkopníky uvědomělého podnikání a projdou kvalitativním a kvantitativním hodnocením,” doplnila k jedinečné možnosti Lucie Mádlová.

Příležitost i letos dostanou jednotlivci, kteří mohou přihlásit svůj inovativní a udržitelný projekt přispívající k dosažení Cílů udržitelného rozvoje do kategorie Mladý lídr. A co může být větší motivací pro další rozvoj projektů mladých lidí?

Inovativní projekty a strategie, které mění svět k lepšímu, se už hlásí i do letošního šestého ročníku. Příležitost přihlásit se končí ve čtvrtek 30. června!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

S kukuřičným cukrem na úklid bytu: Čisticí prostředky už mohou být plně biologicky odbouratelné

Přejít na článek

Příspěvek na volnočasové aktivity pro děti a dospívající pomáhá na Vrchlabsku a Jilemnicku nízkopříjmovým rodinám

Přejít na článek